Latarka czołowa czy latarka ręczna – którą wybrać?

Wybór pomiędzy latarką czołową a ręczną nie powinien stanowić problemu, gdyż przeznaczenie obu tych urządzeń jest inne. Latarka czołowa przyda się wszystkim tym, którzy potrzebują oświetlenia, ale także wolnych rąk. Natomiast latarka ręczna będzie odpowiednia we wszystkich pozostałych sytuacjach. Zobacz, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami oraz jak wybrać właściwy model dla siebie.

Latarka czołowa a ręczna – jaką latarkę wybrać?

Latarka czołowa i latarka ręczna mają to samo zadanie do spełnienia – dostarczyć odpowiednią ilość światła. Poza tym posiadają podobny system zasilania oraz rodzaje lampek. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Próbując podjąć decyzję „latarka czołowa czy latarka ręczna” musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle rozważasz zakup czołówki. Przecież zawsze korzystałeś ze zwykłej lampy dzierżonej w dłoni. Czy ma to związek z tym, że potrzebujesz uwolnić ręce? Jeśli tak – masz swoją odpowiedź.

Latarki czołowe zostały skonstruowane z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mogą trzymać ich w dłoni. Zazwyczaj są to sportowcy – biegacze i alpiniści, ale także mechanicy samochodowi, speleolodzy, ratownicy górscy.

Nie da się więc odpowiedzieć na pytania, jaka latarka jest lepsza – czołowa czy ręczna – gdyż obie prezentują różne funkcje.

Latarka czołowa

Zdecydowana większość modeli czołówek przeznaczona jest do wykonywania aktywności fizycznej, głównie biegania. Czym powinny odznaczać się takie urządzenia?

Przede wszystkim latarki czołowe do biegania nie mogą sprawiać użytkownikowi dyskomfortu. Czołówka musi stabilnie przylegać do głowy i nie być podatna na przekręcenia lub zsuwania z czoła. Wybierając latarkę, zwróć uwagę na jej paski – powinny być szerokie i wykonane z odprowadzającego wilgoć materiału. Dodatkową stabilność czołówek, zapewnia drugi pasek opierający się o czubek głowy. Ten system sprawdzi się w przypadku cięższych urządzeń z większym akumulatorem – doradza ekspert elatarka.pl.

Sprawdź, czy głowica emituje rozproszone światło. Podczas biegu na nic zda Ci się latarka o punktowym promieniu. Potrzebujesz urządzenia, które zapewni ci widoczność na kilka metrów naprzód. Dobrze, jeśli głowica posiada regulowany kąt nachylenia, byś mógł dostosować go do swoich potrzeb.

Istotna jest także moc czołówek, która nie powinna schodzić poniżej 100 lumenów. Za dostarczenie urządzeniu energii odpowiada akumulator. Im większa moc, tym więcej energii czołówka potrzebuje do działania. Pamiętaj jednak że większa moc wiąże się z wagą samego akumulatora, a ten nie powinien być zbyt ciężki. Przecież będziesz dźwigał ten ciężar na głowie.

Latarki czołowe dla biegaczy powinny być odporne na warunki atmosferyczne. Jest to szczególnie istotne przy ultra maratonach, gdy nigdy nie wiesz, jaka pogoda Cię zaskoczy. Dlatego latarka czołowa wodoszczelna będzie optymalnym rozwiązaniem chroniącym akumulator oraz lampę, zarówno w słońcu, jak i w deszczu.

Latarka ręczna

Jeśli jednak rozglądasz się za latarką ręczną, zastanów się czy potrzebujesz latarki domowej, modelu kieszonkowego, na biwak lub wycieczkę, czy też profesjonalnej latarki do pracy.

Latarka domowa nie musi odznaczać się nadzwyczajną wytrzymałością, dużą mocą oraz zasięgiem. Ważne, by posiadała regulacje emitowanego światła, by mogło być zarówno rozproszone, jak i skupione. Jeśli potrzebujesz naprawdę małego modelu, który możesz nosić w kieszeni, latarka brelokowa albo latarka do kluczy będzie dla Ciebie odpowiednia - radzi ekspert elatarka.pl.

Natomiast latarki outdoorowe powinny być już nieco bardziej wytrzymałe, solidne, odporne na urazy mechaniczne i warunki atmosferyczne. Zastanów się nad rodzajem zasilania, czy wystarczą Ci baterie, czy raczej postawić na wymienny akumulator. Latarki używane na otwartej przestrzeni powinny mieć większą moc, niż ich domowe odpowiedniki – od 500 do nawet 1000 lumenów. Postaw raczej na model emitujący rozproszone światło – przyda Ci się bardziej przy rozbijaniu namiotu.

Wybór latarki powinien być podyktowany charakterem jej przeznaczenia. Podział na latarki czołowe i ręczne jest najbardziej ogólny i niewystarczający. Nawet w obszarze tych dwóch grup urządzeń znajdziesz duże dysproporcje pomiędzy konkretnymi modelami. Dlatego przed zakupem dobrze zastanów się, czego tak właściwie potrzebujesz.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz