Jakie soczewki na astygmatyzm?

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Polega na niewyraźnym widzeniu zarówno z bliży, jak i oddali. Metodą korekcji niezborności są kontaktowe soczewki toryczne. Poprawiają one jakość widzenia, a także są wygodne w noszeniu.

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe toryczne

Astygmatycy widzą niewyraźnie zarówno z daleka, jak i bliska. Promienie świetlne, jakie dostają się do oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie, tworzą linię. Powoduje to niewyraźne widzenie i znacznie obniża komfort życia. Do leczenia astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, nazywane także cylindrycznymi. Ich strefa optyczna ma różną moc łamiącą światło, dzięki czemu ogniskuje je w dwóch różnych punktach, korygując tym samym wadę wzroku. Soczewki Ultraflex dostępne są do noszenia zarówno w trybie miesięcznym, jak i jednodniowym.

Soczewki toryczne jednodniowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Zakłada się je rano, a wieczorem przed snem zdejmuje i wyrzuca do kosza. Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji płynem dezynfekującym ani przechowywania w specjalnym pojemniku. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nosić soczewki tylko okazjonalnie, np. na siłownię, do biegania czy specjalne wyjścia.

Miesięczne soczewki dla astygmatyków

Soczewki miesięczne służą do wielokrotnego użytku, dokładnie przez 30 dni. Jedną parę szkieł nosi się przez cały dzień, a na noc odkłada do pojemnika wypełnionego płynem do soczewek. Są one najlepszym rozwiązaniem dla osób, które całkowicie chcą zrezygnować z noszenia okularów, a z jakiś względów nie chciały zdecydować się na laserową korekcję wzroku. Codzienne czyszczenie soczewek miesięcznych jest bardzo ważne, gdyż ich nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do podrażnień oka, a nawet infekcji.

Jak dobrać soczewki kontaktowe na astygmatyzm?

Pierwsze soczewki kontaktowe na astygmatyzm powinien dobrać okulista, po przeprowadzeniu dokładnych badań wzroku. Jest to konieczne, aby określić stopień natężenia wady i dobrać odpowiednią moc szkieł. Dobieranie soczewek samodzielnie może doprowadzić nawet do pogorszenia się wzroku. Na wizycie okulista wytłumaczy też jak pielęgnować, zakładać oraz zdejmować soczewki. 2 tygodnie po kupieniu szkieł kontaktowych należy udać się na wizytę kontrolną, która potwierdzi, czy soczewki toryczne zostały dobrane prawidłowo i czy w pełni zapewniają komfort noszenia.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz