Jazda bez prawa jazdy. Jakie są konsekwencje?

Jazda bez prawa jazdy to bardzo nierozsądna decyzja. Na takiego kierowcę czekają bardzo niemiłe konsekwencje i bynajmniej nie jest to kwestia wyłącznie nałożonego mandatu! Sprawdź, jaką jeszcze karę można ponieść? 

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy i czym jest obecnie jazda bez dokumentów? 

Jeszcze do niedawna, gdy zatrzymały nas do kontroli odpowiednie służby, to mogliśmy otrzymać mandat. Kara za jazdę bez prawa jazdy wynosiła od 50 zł do 250 zł. Mówimy tu oczywiście o sytuacji, gdy posiadaliśmy odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem, ale zapomnieliśmy dokumenty, który to poświadczają. 

Od 1 października 2018 roku kierujący pojazdami nie mają obowiązku przewożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC, ponieważ wszystkie informacje znajdują się w specjalnym systemie o nazwie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W jednej kwestii nic jednak nie uległo zmianie - prawo jazdy musisz mieć przy sobie, gdy prowadzisz pojazd. 

Jazda samochodem bez uprawnień – grozi nawet sąd 

Osoby, które prowadzą pojazd mechaniczny bez odpowiednich uprawnień, czyli również ci, którzy posiadają uprawnienia, ale innej kategorii, mogą mieć niemałe kłopoty. Policja może ukarać prowadzącego samochód bardzo wysoką grzywną oraz zabronić mu prowadzenia pojazdu, co oznacza skierowanie takiej sprawy na drogę sądową.  

Dodatkowo, jak wskazują eksperci firmy Beesafe, auto takie może zostać odholowane, jeżeli nie zostanie zapewniony kierowca z odpowiednimi uprawnieniami. Wszystkimi kosztami powyższych działań zostanie obciążony prowadzący samochód. Jazda bez prawa jazdy może spowodować zatem wiele wydatków u niedoszłego kierowcy. 

Jednak według deklaracji Ministerstwa Cyfryzacji obecnie policjanci mają łagodniej podchodzić do tego typu braków (tylko w przypadku braku dokumentu poświadczającego uprawnienia) , a w ciągu kilku miesięcy dostępna będzie elektroniczna forma prawa jazdy, którą będzie można mieć w swoim smartfonie, a laminowany kartonik stanie się przeżytkiem. Do tego czasu jednak obowiązują obecne przepisy.  

Kara za jazdę bez prawa jazdy z powodu odebranych uprawnień 

W zupełnie innej sytuacji znajdują się osoby, którym odebrano dokument i uprawnienia. Ostatnio bardzo często dzieje się tak w sytuacji, gdy w kierowcy przekraczają prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Jeżeli zaś wsiądą oni, w okresie zakazu, do samochodu i będę go prowadzić, policjanci mają prawo przedłużyć zawieszenie uprawnień na kolejne miesiące.  

Notoryczna jazda bez uprawnień, czyli naruszanie zakazu, może grozić całkowitym odebraniem prawa jazdy. Ci, którym odebrano dokument, muszą się liczyć nie tylko z grzywną, ale również z karą pozbawienia wolności. To w gestii sądu pozostaje wtedy decyzja o tym, czy należy takiej osobie zakazać prowadzenia pojazdów mechanicznych dożywotnio. 

Nie masz prawa jazdy? Nie wsiadaj za kierownicę! 

Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że osoba, która decyduje się na jazdę bez dokumentów, czyli jeździ po prostu bez uprawnień, może sprowadzić nieszczęście nie tylko na siebie. Kara za brak prawa jazdy pojawiła w przepisach się po to, aby ci,  którzy nie mają umiejętności koniecznych do prowadzenia samochodu, nie robili tego. Ze względu brak umiejętności praktycznych prowadzenia samochodu taki kierowca może spowodować kolizję na drodze, a w najgorszej sytuacji bardzo poważny wypadek.

Wszystkie osoby, które świadomie narażają innych na utratę życia lub zdrowia muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami i dużo bardziej surowymi karami niż inni uczestnicy ruchu drogowego, którzy popełniają błędy i wykroczenia. Tego rodzaju rozwiązania przyjęte w polskich przepisach prawnych mają za zadanie odstraszać wszystkie te od osoby, które choćby myślą o prowadzeniu pojazdu bez koniecznych uprawnień.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz