Ford - historia

Henry Ford, twórca i założyciel jednej z najbardziej popularnych marek motoryzacyjnych dostępnych na rynku, na stałe zapisał się w samochodowej historii. Marka Ford zmieniła nasze życie oferując praktyczne auta w dostępnych cenach. Henry Ford już jako dziecko interesował się mechaniką, przyglądał się z fascynacją pojazdom napędzanym parą. Dzieciństwo pełne pasji doprowadziło do powstania jednej z najbardziej znanych marek na świecie - marki Ford.

Zaczynając od początku

Henry Ford przyszedł na świat w Springwell Township w hrabstwie Wayne w amerykańskim stanie Michigan w roku 1863. Był pierwszym dzieckiem Mary i Williama Fordów, wraz z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa mieszkał na farmie, na co dzień pomagając w prostych pracach i ucząc się w małej szkółce. Od samego początku interesował się motoryzacją, czego dowodem jest skonstruowanie już w wieku piętnastu lat pierwszego silnika parowego. Moment ten określany jest jako początek geniuszu, który tkwił w młodym Henrym.

Kariera Henrego rozwijała się w szybkim tempie, mimo iż proponowane przez niego mechanizmy i rozwiązania wymagały wiele cierpliwości, pracy i czasu. Po skonstruowaniu pierwszego silnika parowego, Henry opuścił rodzinne strony i rozpoczął pracę jako czeladnik u maszynisty w Detroit, gdzie przepracował trzy lata. Zajmował się naprawą i konserwacją silników parowych, jednocześnie nadal wspierając rodzinę i dbając o jakość maszyn na rodzinnej farmie. Kolejnym dużym krokiem w życiu Henry'ego Forda było poślubienie Clary Bryant i rozpoczęcie nowej działalności, jaką było prowadzenie tartaku.

Kilka lat później w karierze Henrego następuje przełom, dzięki któremu może się skupić się na zgłębianiu tajników silników parowych, trafia bowiem do Edison Illuminating Comp gdzie awansuje na stanowisko inżyniera.

Przed założeniem Ford Motor Company w 1903, Henry Ford próbuje rozwinąć kilka pomysłów inwestując w kilka początkowo obiecujących biznesów, jednakże w żadnym przypadku nie może znaleźć porozumienia ze współudziałowcami. Tym razem jednak, była to już ostateczna inwestycja, która przetrwała do dziś. W roku 1919 w wyniku wykupu wszystkich akcji przez syna Henry’ego przedsiębiorstwo należy już w całości do rodziny Ford’ów.

Pierwszy model

Nadeszła pora na spełnianie marzeń. Henry chciał oferować samochody przystępne cenowo, ekonomiczne i niezawodne. Pierwszym modelem ucieleśniającym jego założenia był Model T, który otwierał zupełnie nowy świat dla klientów indywidualnych. Łatwość obsługi, utrzymania i prowadzenia nawet na wymagającej drodze gwarantowała sukces. Głównym napędem Modelu T był silnik spalinowy czterocylindrowy, czterosuwowy o pojemności skokowej 2898 cm3 i mocy 22,5 KM. Na kole zamachowym znajdowała się natomiast dwustopniowa przekładnia obiegowa. Ten model był kluczem do zmotoryzowania Ameryki.

15 milionów Modelu T

Aż 15 milionów samochodów powstało w ciągu 19 lat od chwili założenia przedsiębiorstwa, cały sukces zawdzięczany jest również stworzeniu taśmy produkcyjnej, która umożliwiła zwiększenie produkcji i jednoczesne obniżenie ceny pojazdu. Wszystkie te czynniki sprawiły, że na nowego Forda mogło pozwolić sobie coraz więcej osób, a marka rosła w siłę z każdą kolejną propozycją nowego modelu samochodu.

Aż do dziś...

Dziś modele Forda są znane i cenione na całym świecie. Marka Ford przywodzi nam na myśl skojarzenia związane z atrakcyjną ceną odpowiadającą jakości samochodów. Henry Ford może i nie wyprodukował pierwszego samochodu na świecie, ale niewątpliwie jego zaangażowanie, determinacja w dążeniu do celu oraz rewolucja jaką zapoczątkował sprawiła, że przemysł motoryzacyjny postawił milowe kroki w rozwoju całej branży. Dzisiaj Ford skupia się przede wszystkim na produkcji samochodów osobowych i VAN-ów, nie ulegając presji coraz większej ilości SUV-ów i crossoverów. Dobrze wszystkim znany Ford Focus przez lata utrzymywał się w rankingach najchętniej wybieranych modeli samochodów, produkowany od 1998 roku, od początku wyróżniający się stylistyką i właściwościami jezdnymi nadal konkuruje z podobnymi modelami innych producentów. Bez wątpienia można stwierdzić, że niezawodne, ekonomiczne i dostępne cenowo modele Forda pozostaną w czołówce najczęściej wybieranych samochodów jeszcze przez długie lata.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz