Procesor - AMD czy Intel - co wybrać?

Intel czy AMD – który z tych procesorów będzie lepszy i który odznacza się lepszą wydajnością, a w którym stosunek jakości do ceny jest lepszy? Na forach internetowych i grupach dyskusyjnych podział na zwolenników Intela oraz AMD i oczywiście każda z grup ma swoje racje, jednak prawda jak zawsze leży gdzieś pomiędzy. Jeśli zastanawiasz się, jaki procesor będzie dla Ciebie najlepszy, zapraszamy do lektury artykułu.

 

- „Dobry laptop to taki, który pracuje szybko i płynnie podczas korzystania z podstawowych aplikacji - co według ekspertów z serwisu http://kapitalnydom.pl/pozostale/pozostale-rozwiazania/ojvh/laptop-do-1500-zl-czy-wystarczy-na-potrzeby-ucznia-podpowiadamy.html powinien gwarantować odpowiedni procesor.

 

Warto wiedzieć, że omawiane dzisiaj procesory Intel i AMD są od dawna najpopularniejszymi procesorami, jakie wykorzystywane są w naszych komputerach. Wśród użytkowników znajdziemy zagorzałych zwolenników Intela oraz takich, którzy uważają, że to procesory AMD spisują się lepiej. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę i która marka procesora sprawdza się lepiej przy różnych zastosowaniach.

 

Procesor a sposób użytkowania

Wybór właściwego procesora powinien być dostosowany do sposobu, w jaki będzie wykorzystywany komputer. Należy zatem określić, w jakich zastosowaniach będzie użytkowany procesor. W przypadku procesora do komputera domowego, jego moc obliczeniowa oraz parametry nie powinny być niskie, ale też nie trzeba celować w najwydajniejsze procesory z najwyższej półki. Użytkownik indywidualny, korzystający z komputera hobbystycznie i użytkuje go do przeglądania Internetu i multimediów, będzie zadowolony z procesora średniej klasy. Jeśli chodzi o markę Intel to może być jeden z procesorów z gamy Intel Core i3 lub i5, a w przypadku marki AMD, procesor z gamy Ryzen 3. W przypadku procesora do komputera biurowego dużo zależy od specyfiki prowadzonej działalności. W sytuacji, gdy na komputerze użytkowane są różnorodne programy, multimedia oraz aplikacje, lepiej dobrać procesor podobnej klasy, jak do komputera domowego, jeśli jednak w biurze komputery są użytkowane wyłącznie do prostych prac nad dokumentami tekstowymi, to lepiej wybrać tańszy układ, jak np. Intel Core i3, Intel Pentium albo AMD Athlon X4 lub FX-Series. Z kolei procesor do komputera gamingowego nie może iść na kompromis i nie ma mowy o przeciętnych parametrach. Jeśli komputer ma radzić sobie z najnowszymi grami, a także być urządzeniem skonfigurowanym na wyrost, musi zostać wyposażony w dobrej klasy procesor o wysokiej mocy obliczeniowej, jak np. Intel Core i5, i7, a nawet i9 lub AMD Ryzen 5, Ryzen 7.

 

Procesory AMD

Oferta marki AMD to bardzo różnorodne modele procesorów. Wśród urządzeń marki znajdziemy zarówno procesory dedykowane prostym zastosowaniom, jak również te niezwykle wydajne. Proste procesory AMD sprawdzają się dobrze tam, gdzie nie potrzeba zaawansowanej grafiki i dużej wydajności. Są więc idealne do pracy biurowej, do nauki lub w komputerze domowym, który wykorzystywany jest do oglądania filmów oraz przeglądania Internetu. Procesory AMD z wyższej półki są świetne do prac graficznych, projektowania oraz do gier.

 

Procesory Intel

Długo postrzegane były jako najlepsze do wymagających działań oraz gier. Obecnie posiadają sporą konkurencję wśród procesorów AMD Ryzen, co powoduje, że w ofercie marki Intel wiele się zmienia i wychodzą coraz nowsze i wydajniejsze propozycje. Choć w asortymencie marki Intel są układy tak wydajne, jak Intel Core i9, to w sprzedaży wciąż funkcjonują procesory Intel Celeron oraz Intel Pentium. Konstrukcje te stosowane są też w gotowych komputerach PC o bazowym przeznaczeniu, jednak do poważniejszych działań warto wybrać układ z rodziny Intel Core. Co więcej, oferta powiększyła się o wydajne układy i9.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz