Niezawodne buty do biegania, czyli poradnik biegacza

Najważniejszym elementem wyposażenia każdego biegacza – zarówno profesjonalisty, jak i amatora, jest odpowiednie obuwie sportowe. Buty do biegania powinny być nie tylko wygodne, ale równie ważne jest, aby świetnie leżały na stopie, dobrze chroniły sportowca przed kontuzjami i zapewniały komfort podczas biegu. Jak wybrać najlepszy dla siebie model? Podpowiadamy.

Jak z tłumu wyłonić lidera?

Choć liczba butów sportowych, dostępnych w sklepach może być przytłaczająca, zdecydowaną ich większość warto wykluczyć już na samym początku, dzięki czemu można będzie skupić się jedynie na najlepszych modelach, odpowiednich do oczekiwań i potrzeb konkretnej osoby.

Każdy, kto poszukuje idealnych butów do treningu dla siebie, powinien najpierw zastanowić się, gdzie najczęściej będzie ich używał. Dobrze jest więc przemyśleć kwestię terenu, na którym buty będą najczęściej eksploatowane. Asfalt, kostka brukowa, leśna ścieżka – każdy z wymienionych typów podłoża wymaga innego rodzaju obuwia sportowego.

Stopa stopie nierówna

Pronacja to jedno z kluczowych pojęć w słowniku każdego, nawet początkującego, biegacza. Termin ten pozwala określić sposób stawiania stóp podczas marszu lub biegu. Bardzo istotną kwestią przy wyborze butów sportowych jest ustalenie posiadanego typu stopy. Wiedza ta jest ważna, ponieważ pozwala uniknąć uciążliwych dolegliwości podczas treningu, wynikających z nieprawidłowo dobranego obuwia. Indywidualny sposób stawiania stopy powinien być więc wyznacznikiem tego, jaki rodzaj butów do biegania (przykładowe buty: http://www.ataf.pl/k/74/0/obuwie/meskie/buty-do-biegania) będzie w przypadku danej osoby najlepszy.

Rozmiar – nie tak oczywisty, jak może się wydawać

Zdecydowana większość osób uważa, że doskonale wie, jaki rozmiar obuwia jest dla nich właściwy. Jak się jednak okazuje w praktyce, rozmiar butów do biegania, w znacznym stopniu zależy od wybranego modelu. Każdy, kto poszukuje odpowiedniego dla siebie obuwia sportowego, powinien przede wszystkim pamiętać o tym, że należy pozostawiać nieco wolnej przestrzeni między palcami a czubkami butów, ponieważ w czasie biegu, stopa w naturalny sposób przesuwa się do przodu. W związku z powyższym, najlepszy będzie model, w którym można swobodnie poruszać palcami, jednocześnie nie dotykając największym z nich do czubka.

Waga lekka nie tylko w boksie

W sporcie, pojęcie masy ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – dotyczy samego biegacza. Postawni sportowcy powinni wybierać buty, które zapewniają optymalną amortyzację i wsparcie dla stóp. Po drugie – masa może wiązać się również z samym obuwiem. Ponadto zaleca się, aby biegacze długodystansowi wybierali lżejsze modele, wykonane z nowoczesnych, ultralekkich materiałów.

Nowoczesne obuwie sportowe

Nowoczesne buty do treningu, oferowane przez wiodących producentów obuwia sportowego, wykonane są z innowacyjnych, bardzo lekkich i elastycznych materiałów, które gwarantują niepowtarzalny komfort użytkowania i sprężystą amortyzację. Najlepsze modele to te, które są wyposażone w bezszwowe cholewki, zapewniające naturalne, giętkie wsparcie dla stóp. Warto również zwrócić uwagę na podeszwy, które powinny doskonale adaptować się do podłoża, zapewniając tym samym stabilizację każdego kroku oraz nieustanny zwrot energii.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz