Polskie komputery wśród najbezpieczniejszych w Europie

Niższa aktywność hakerów w Polsce. Komputery polskich firm są rzadziej atakowane niż na początku 2016 r. – takie wyniki badań podała firma Check Point Software Technologies, w ramach miesięcznego raportu. W sierpniu  polskie komputery znalazły się wśród najbezpieczniejszych w Europie. Coraz popularniejszym typem zagrożeń są e-okupy (ransomware), w przypadku których nastąpił wzrost aż o 30%!

Z opublikowanych przez firmę Check Point danych wynika, że Polska odnotowała nieznaczny wzrost (o 1,3 punktu procentowego) tzw. znormalizowanego wskaźnika ryzyka. Jednak w rankingu najbardziej zagrożonych krajów spadła o 10 miejsc w klasyfikacji światowej oraz o jedno w europejskiej (z 29 na 30 pozycję).

Oznacza to, że w zeszłym miesiącu ulokowaliśmy się w czołowej szóstce najbezpieczniejszych krajów w Europie, ustępując jedynie Litwie, Białorusi, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie oraz Luksemburgowi. W sierpniu w naszym kraju doszło do mniejszej ilości incydentów ataków na systemy bezpieczeństwa sieciowego niż w Irlandii, Niemczech czy Czechach. Co ciekawe, większość ataków na polskie komputery przeprowadzana była z Holandii, natomiast najpopularniejszym sposobem infekcji był dostęp do szkodliwych plików np. przez strony internetowe (29,7% przypadków).

Bezpieczny komputer

W Europie najbardziej zagrożonymi są komputery w Gruzji, Czarnogórze i… Holandii! W rankingu międzynarodowym najniebezpieczniejsze okazały się Paragwaj, Uganda i Malawi. W sierpniowym zestawieniu wśród 117 sklasyfikowanych krajów, najmniej podatnymi na zagrożenia okazały się komputery z Bahamów i Republiki Dominikany.

Ransomware rośnie w siłę

W sierpniu liczba aktywnych typu ransomware wzrosła o 12 procent, podczas gdy ilość rozpoznanych prób ataków wzrosła aż o 30 procent! Wg ekspertów z firmy Check Point rosnąca ilość zagrożeń typu ransomware świadczy o coraz większej łatwości ataków i wysokiej skuteczności pobierania opłat od poszkodowanych organizacji i firm za utracone, wrażliwe dane.

W przypadku ataków typu malware firma Check Point zwraca uwagę, że liczba tych ataków jest bardzo wysoka i pozostaje na wysokim poziomie około 2300 aktywnych odmian. W sierpniu najpowszechniejszym rodzajem ataków Malware był Conficker, który odpowiadał za 14 procent rozpoznanych ataków. Na drugim miejscu uplasował się JBossjmx odpowiedzialny za ponad 9 procent ataków, z kolei trzecie miejsce należy do wirusa Sality. W świecie mobilnych zagrożeń najpopularniejszym malware wciąż jest (odkryty przez Check Pointa) HummingBad, za plecami którego umiejscowiły się Ztorg i Triada – wszystkie czołowe typy malware atakują urządzenia z systemem Android.

Źródło:newsrm.tv

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz