Inwestowanie w akcje na giełdzie - wszystko, co warto wiedzieć

​Akcje giełdowe od lat nie tracą na popularności wśród prywatnych, jak instytucjonalnych inwestorów. Na rynku co rusz pojawiają się nowe podmioty, w które można zainwestować, a tak szeroki wybór sprawia, że zawieranych jest coraz więcej transakcji. Każdy, kto zamierza rozpocząć handel akcjami powinien jednak odpowiednio się do tego przygotować. Mowa zarówno o samej wiedzy na temat poszczególnych rozwiązań, jak i narzędziach online, które mogą być bardzo pomocne.

Inwestowanie w akcje na giełdzie 

Inwestowanie pieniędzy ma różne oblicze, a wszystko zależy od indywidualnych wymagań samego inwestora. Dla jednych idealnym wyjściem będzie handlowanie kryptowalutami, dla innych zakup surowców, ale nadal istnieje spore grono, które najwięcej uwagi przywiązuje właśnie do akcji giełdowych. Sprawdźmy więc, o czym dokładnie mowa i jak można rozpocząć tego typu inwestycje. 

Czym są akcje giełdowe?

O akcjach giełdowych słyszał niemal każdy, ale nie dla wszystkich jest oczywiste, o co konkretnie chodzi. Tymczasem, akcje to nic innego jak papiery wartościowe, które potwierdzają, że dana osoba posiada udziały w majątku konkretnej spółki giełdowej. Inwestowanie w akcje ma z reguły charakter długoterminowy, ale może opierać się też na krótkich inwestycjach, które są czysto spekulacyjne. Jak się okazuje, w praktyce inwestowanie w akcje giełdowe sprowadza się do dwóch rozwiązań. Pierwszy polega na bezpośrednim i realnym zakupie akcji, a więc inwestor staje się właścicielem określonej ich liczby i ma prawo do tego, aby nimi swobodnie gospodarować. Drugą opcją jest zawieranie tzw. kontraktów CFD, czyli umowy pomiędzy traderem a brokerem. Na jej mocy strony obstawiają, w jaki sposób zachowa się kurs akcji w danej perspektywie czasowej. Ma to charakter czysto spekulacyjny, a więc nie dochodzi tutaj do zmiany właściciela akcji. 

Akcje giełdowe - jak nimi handlować?

Chcąc zainwestować na giełdzie, warto zaopatrzyć się w nowoczesne narzędzia. Można polecić w szczególności platformę inwestycyjną od Saxo, która umożliwia dostęp do licznych instrumentów finansowych, w tym przeszło 22 tysięcy akcji z ponad 50 światowych giełd. Wśród nich znajdziemy oferty z największych parkietów, w tym z giełdy w Nowym Jorku, Londynie czy Hongkongu. Inwestor może za pomocą zaledwie jednego rachunku dokonywać licznych transakcji, mając pełną kontrolę nad swoim portfelem. Platforma umożliwia dokładną analizę rynków, poszczególnych produktów, posiada też funkcje do zarządzania ryzykiem oraz zapewnia porady ekspertów specjalizujących się w przeróżnych dziedzinach. 

Inwestowanie w akcje na giełdzie - o czym pamiętać? 

Nie jest tajemnicą, że giełda daje szerokie pole możliwości jeśli chodzi o inwestowanie. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia nie tylko z okazją do zanotowania zysku, ale też ryzykiem. W związku z tym kluczowa jest dobrze przemyślana strategia, która zostanie poparta dokładną analizą rynku, jak i potrzeb oraz możliwości samego inwestora. Nie pozostaje nic innego, jak samemu przekonać się o plusach i minusach tego rozwiązania.  

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz