Wymagająca cera nastolatków — jak ją pielęgnować?

Cera nastolatków często jest problematyczna. Burza hormonów wpływa na skórę na przeróżne sposoby. Najczęściej objawia się trądzikiem, wypryskami i ogólnie cerą zwaną "zanieczyszczoną". Jednak nie zawsze. Czasem pojawia się po prostu przetłuszczanie się skóry albo zaczynają się zmagania z cerą mieszaną — przesuszoną w jednym miejscu i tłustą w innym. Jak sobie radzić?

Przede wszystkim — prawidłowa rutyna pielęgnacyjna

Można używać nawet najlepszych kosmetyków, jednak jeśli rutyna pielęgnacyjna nie jest przeprowadzona prawidłowo, nic z tego nie wyjdzie. Niezależnie od naszych problemów, podstawowe kroki w pielęgnacji powinny zostać zawsze przeprowadzone. Kroki te wyglądają następująco:

  1. Demakijaż — jeśli zaczęłyśmy się już malować, niezwykle ważne jest, aby przed rozpoczęciem całej rutyny dokładnie zmyć makijaż.
  2. Oczyszczanie — powinno być przeprowadzane okrężnymi ruchami, dokładnie i bez pośpiechu. Możemy poświęcić temu krokowi nawet 2-3 minuty, aby mieć pewność, że pory się otworzyły i zostały odpowiednio oczyszczone. Kosmetyki dla nastolatków należy zmyć ciepłą wodą — nie zimną ani nie gorącą!
  3. Tonizowanie — w większości przypadków kosmetyki do oczyszczania naruszają naturalne pH skóry, które należy wyrównać. To właśnie zadanie toniku. Jest to krok często pomijany, a właśnie jego brak może jeszcze bardziej pogarszać stan naszej skóry.
  4. Nawilżanie i odżywianie — dzięki właściwemu przeprowadzeniu poprzednich punktów nasza skóra jest gotowa do przyjęcia składników aktywnych zawartych w kremie.

Oprócz tego warto raz w tygodniu stosować peeling — najlepiej enzymatyczny, co wykluczy możliwość rozprzestrzeniania się bakterii, jeśli mamy trądzik. Po peelingu dobrze zrobić sobie maseczkę nawilżającą/odżywiającą, ponieważ skóra lepiej wtedy chłonie to, co dla niej dobre. Dodatkowo raz w tygodniu wskazane jest stosowanie maseczki oczyszczającej, na przykład z zieloną glinką.

Jak dobrać kosmetyki?

Jeśli nasza rutyna przebiega prawidłowo, a problemy nie ustają, a może nawet się zaostrzają, oznacza to, że stosujemy kosmetyki dla nastolatków nieodpowiednie dla nas. Bardzo ważne jest prawidłowe dobranie kosmetyków oczyszczających — do demakijażu i codziennego mycia. Jeśli będą one za mocne dla naszej skóry, zamiast zastopować powstawanie zmian, przesuszania czy przetłuszczania się skóry, wywołają reakcję obronną, która sprawi, że problemy będą się nasilać. Być może kosmetyki za napisem "dla cery trądzikowej" na buteleczce zawierają SLS lub SLES, czyli silne substancje powierzchniowo-czynne. Sprawdźmy skład naszych kosmetyków przed zakupem. Upewnijmy się, że zawierają one naturalne składniki — delikatne, ale skuteczne. To, że mamy cerę tłustą, trądzikową czy zanieczyszczoną nie oznacza, że powinniśmy ją katować. Taka cera nadal może być wrażliwa. Dokładne oczyszczanie powinno być osiągane nie siłą środka myjącego, ale sposobem mycia — dlatego poświęćmy więcej czasu i uwagi samej czynności, ale sięgajmy po delikatne kosmetyki.

W tonikach unikajmy alkoholu, który może przyczyniać się do wysuszania i łuszczenia skóry. Jeśli kupujemy takie kosmetyki dla nastolatków, jak kremy zwracajmy uwagę na to, aby nie było w nich silikonów, które tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz