Zakup samochodu na kredyt. Co powinieneś wiedzieć?

Samochód przestał już być dobrem luksusowym. Podobnie jak telefon komórkowy czy komputer, jest często niezbędnym sprzętem, bez którego trudno nam poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Dlatego nie dziwi fakt, że sprzedaż samochodów systematycznie wzrasta. A ponieważ nie zawsze dysponujemy środkami, które możemy na ten cel przeznaczyć, często wielu z nas decyduje się na zakup samochodu na kredyt.

Jaki kredyt na samochód?

Przedsiębiorcy najczęściej finansują nowe auto przy pomocy leasingu. My, „Kowalscy”, jako osoby prywatne, najczęściej jesteśmy zainteresowani kredytem na samochód. Zwykle mamy do wyboru przynajmniej dwie opcje zdobycia zewnętrznych środków na zakup samochodu na kredyt:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt samochodowy.

Kredyt gotówkowy to pożyczka, którą w banku możemy zaciągnąć na dowolny cel. Kredytodawcy nie interesuje, czy przeznaczymy ją na remont mieszkania czy zakup auta. Tymczasem kredytem na samochód sfinansować możemy jedynie zakup pojazdu silnikowego, czyli np.:

  • samochodu,
  • motocykla,
  • ciągnika rolniczego,
  • motorówki.

Zakup samochodu na kredyt – co się bardziej opłaca?

Jeśli porównamy kredyt gotówkowy z kredytem na samochód przekonamy się, że ten drugi jest znacznie niżej oprocentowany w porównaniu z pierwszym. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z prostego faktu – kredyty na samochód są dodatkowo zabezpieczone w postaci np.:

  • zastawu rejestrowego na kupowanym samochodzie,
  • przewłaszczenia auta na rzecz banku,
  • cesji polisy ubezpieczeniowej,
  • czy depozytu karty pojazdu.

Tym samym do momentu całkowitej spłaty kredytu samochodowego jego współwłaścicielem pozostaje bank. W związku z tym nie możemy takim autem swobodnie dysponować, np. sprzedając je. Jeśli więc auto ulegnie wypadkowi, pieniądze z jego ubezpieczenia otrzyma bank. To oznacza, że bank ma kontrolę nad tym na co i w jakiej formie zostaną wydane pożyczone od niego pieniądze. Ponosi więc niższe ryzyko.

Odwrotnie rzecz ma się z kredytem gotówkowym. Kredytodawcy nie interesuje cel, na jaki przeznaczamy otrzymane środki. Jeśli za uzyskane pieniądze kupujemy auto, stajemy się od razu w pełni jego właścicielem i możemy nim swobodnie dysponować. Bank daje nam wolność wyboru, ale ponosi większe ryzyko niespłacenia zaciągniętego kredytu, dlatego życzy sobie większej opłaty. Stąd wyższe oprocentowanie.

Kredyt na samochód – jak go otrzymać?

Drugą różnicą pomiędzy kredytami, istotną dla osoby chcącej pozyskać środki na zakup auta, jest łatwość ich uzyskania. Przyznanie kredytu gotówkowego jest z reguły dużo prostsze niż kredytu na samochód. Często wystarczy do niego dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach  lub oświadczenie o dochodach.

Aby uzyskać kredyt na samochód, w części przypadków obok zaświadczenia o zarobkach potrzebujemy jeszcze wkładu własnego. Od jego wielkości zależy koszt kredytu i oprocentowanie. Dodatkowo trzeba także – na przykład – zarejestrować auto na bank lub dokonać cesji. Wszystko to powoduje, że czas uzyskania pozytywnej decyzji banku w przypadku kredytu na samochód może być dłuższy niż kredytu gotówkowego. Oczywiście w obydwu przypadkach pozytywna decyzja kredytowa jest uzależniona od oceny naszej zdolności kredytowej.

Jakie są inne możliwości zakupu samochodu w kredycie?

Kilka lat temu na rynku pojawiły się nowoczesne kredyty z niskimi ratami. Zapytaj o nie sprzedawcę w salonie dealerskim. Dla części klientów planujących zakup samochodu na kredyt takie produkty będą idealnym rozwiązaniem:

  • co miesiąc płaci się niskie (naprawdę niskie!) raty,
  • co kilka lat samochód można po prostu oddać i wybrać nowy, czyli jeździć zawsze nowym autem, zawsze w ramach niskich rat,
  • użytkujemy nowoczesny pojazd na gwarancji, a jeżeli dodatkowo wykupimy pakiety serwisowe, to w zasadzie wystarczy tylko nalewać benzynę i jeździć.

Jednym z prekursorów takich kredytów na samochód (leasingu również) na polskim rynku jest Volkswagen Financial Services. Ta instytucja oferuje finansowanie dla wszystkich marek Grupy Volkswagen, w tym popularnych na rynku ŠKODY, Audi i Volkswagena.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz