Kto może skorzystać z porady prawnej?

Prawo w samym założeniu ma służyć ogółowi społeczeństwa. Co prawda idea ta realizowana jest w różnym stopniu, ale można powiedzieć, że rozwój nauk prawnych i kolejne nowelizacje obowiązujących kodeksów prowadzą nas właśnie do tego celu. Usługi prawników są kosztowne, dlatego najlepsi prawnicy pracują zazwyczaj dla najbogatszych obywateli. Jak się okazuje jednak, istnieją także porady prawne będące w zasięgu również gorzej zarabiającej części społeczeństwa.

Pro publico bono

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że wielu prawników, również tych o dużym doświadczeniu i niepodważalnych kompetencjach, prowadzi działalność pro publico bono, czyli po prostu pomaga najbardziej potrzebującym nie pobierając za to opłat. Środowisko prawnicze nie cieszy się w Polsce dobrą opinią ogółu społeczeństwa, jednak jak tylko zagłębimy się nieco w temat, okaże się, że nie wszyscy adepci nauk o prawie podjęli swój zawód dla pieniędzy. Mimo, że idea działalności pro publico bono może wydawać się nieco romantyczna, okazuje się, że działający w ten sposób prawnicy wcale nie traktują darmowych spraw po macoszemu, jeśli więc nie dysponujemy środkami na zatrudnienie reprezentanta po rynkowych stawkach, warto zastanowić się nad skorzystaniem z tej opcji.

Poradnictwo przez Internet

Dzięki rozwojowi nowych technologii pojawiły się również nowe formy porad prawnych, w tym poradnictwo internetowe. Jedną z kancelarii, które się tym zajmują, prowadzi Adwokat Grzegorz Cieślik Warszawa. Prawne poradnictwo w internecie działa zazwyczaj według następującego schematu – kancelaria na swojej stronie udostępnia potencjalnym klientom formularz, w którym powinni oni zadać pytanie i podać swoje dane. Następnie w określonym czasie pytanie zostaje wycenione – jeśli wycena odpowiada klientowi, to przelewa on pieniądze na konto kancelarii a następnie otrzymuje poradę w formie pisemnej. Dla wielu osób taka forma poradnictwa może wydawać się mało atrakcyjna, w końcu prawnicy często korzystają z mało zrozumiałych dla laika pojęć, a jeśli nie ma się bezpośredniej styczności z człowiekiem, który porady udziela, to nie ma możliwości poprosić go o doprecyzowanie interesujących nas pojęć. Kancelarie świadczące usługi przez internet dbają jednak o to, aby ich wskazówki były zrozumiałe również dla osób bez wykształcenia prawniczego.

Akty prawne online

Specyficzną formą poradnictwa jest również udostępnianie aktów prawnych przez internet. W dzisiejszych czasach każdy, kto ma dostęp do internetu, może w dowolnej chwili zajrzeć na strony rządowe i zapoznać się z tekstem dowolnej ustawy, uwzględniającej wszelkie nowelizacje (tzw. tekst ujednolicony). Ustawy są co prawda pisane równie trudnym językiem co wypowiedzi tradycyjnych prawników, jednak dzięki temu, że możemy czytać je w domowym zaciszu i bez pośpiechu, każdy obywatel jest w stanie ostatecznie zrozumieć ich działanie i uświadomić sobie swoje prawa. Nawiasem mówiąc – w internecie znajdziemy nie tylko same akty, ale również ich interpretacje przygotowane przez prawników o głębokiej wiedzy.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz