Co zrobić, gdy pomoc domowa nie przykłada się do swoich obowiązków?

Liczne zobowiązania zawodowe sprawiają, że coraz więcej rodzin decyduje się na zatrudnienie pomocy domowej, która wyręczy ich w codziennych obowiązkach. Znalezienie odpowiedniej osoby nie jest jednak łatwe. Początkowo pracowita i rzetelna osoba może z czasem coraz gorzej wykonywać swoje zadania. Co zrobić, gdy pomoc domowa nie przykłada się do swoich obowiązków? Zwolnić czy najpierw spokojnie porozmawiać?

Czynności związane z prowadzeniem domu, takie jak sprzątanie czy gotowanie coraz częściej zlecamy profesjonalistkom. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy czas dla rodziny czy na rozwijanie swoich pasji.  Zdarza się jednak, że zatrudniona przez nas osoba nie przykłada się do swoich obowiązków i jesteśmy niezadowoleni z jej pracy. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Jeśli niedociągnięcia w pracy pomocy domowej zdarzą się po raz pierwszy warto jeszcze poczekać ze zwróceniem jej uwagi, być może było to tylko drobne niedopatrzenie z jej strony. Jeśli jednak sytuacja się powtarza warto powiedzieć o naszym niezadowoleniu. Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowana ze sprzątania poproś o poprawki. Należy to jednak zrobić grzecznie, bez podnoszenia głosu czy osądzania. Dajmy drugiej osobie czas na odniesienie się do zarzutów czy przeproszenie. Przez następne dni warto obserwować naszą pomoc domową i sprawdzić, czy coś w jej pracy się poprawiło i czy wzięła sobie ona do serca zgłoszone przez nas wcześniej uwagi. Jeśli nadal nic się nie zmieni i widzimy, że pomoc nie przykłada się do obowiązków należy ponownie przeprowadzić z nią szczerą rozmowę i wprost powiedzieć o tym, dlaczego nie jesteśmy zadowoleni z jej pracy.

Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób pomoc domowa uzasadnia swoje niedociągnięcia. Jeśli ciągle słyszymy "zapomniałam" lub "nie miałam czasu" powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość. Być może dana osoba jest po prostu leniwa czy źle zorganizowana. Ważne jest też to, czy pomoc domowa dostrzega swoje błędy i niedociągnięcia i stara się je naprawić, czy też ignoruje nasze uwagi.

Zanim jednak zwrócimy drugiej osobie uwagę warto wziąć pod uwagę to, że każdy może mieć zły dzień czy gorzej się czuć. Dlatego nie powinno się robić pomocy domowej awantury już wtedy, gdy zauważymy dopiero pierwsze niedociągnięcie. Powinniśmy również pamiętać, że ilość zadań powinna być dostosowana do ilości godzin, na które zatrudniamy pomoc. Nie należy się spodziewać, że w ciągu zaledwie godziny gruntownie posprząta ona cały dom. Na pewne rzeczy potrzeba po prostu więcej czasu.

Chcąc ograniczyć sytuacje, w których praca nie zostanie wykonana tak jak należy, możemy określić nowe warunki rozliczania pomocy domowej z jej obowiązków np. ustalając, że zapłacisz jej wtedy, gdy efekt sprzątania będzie zadowalający. W przeciwnym wypadku stawka za pracę może zostać ograniczona. 

Zwolnienie danej osoby z pracy powinno być ostatecznością. Jeśli pomoc domowa notorycznie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie reaguje na nasze uwagi to jedynym wyjściem będzie zakończenie współpracy. Warto zacząć poszukiwania nowego pracownika z wyprzedzeniem, aby nie zostać bez pomocy z dnia na dzień. Nową osobę, która zadba o nasz dom szybko znajdziemy w Internecie, na takich portalach, jak np. www.pomocedomowe.pl, gdzie będziemy mieli dostęp do ogłoszeń kandydatek do pracy w wybranym przez nas mieście.

Decydując się na pomoc domową powinniśmy już na samym początku określić szczegółowo wszystkie zasady współpracy i dokładnie wyjaśnić, czego oczekujemy od zatrudnianej przez nas osoby. Pozwoli to uniknąć nieporozumień w przyszłości. 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz