Redakcja
4up.pl
Jubilerstwo nie jest obecnie zbyt popularną branżą, jednak – szczęśliwie – wciąż istnieje grupa osób, która decyduje się na wybór zawodu złotnika. Chcąc pracować w tej branży, młodzi ludzie często nie wiedzą jednak, gdzie mogliby nauczyć się wszystkich potrzebnych do tego umiejętności, a na uczelniach wyższych często próżno jest szukać kierunków, które mogłyby im w tym pomóc. Jak się jednak okazuje, wykształcenie wyższe wcale nie jest tu do niczego potrzebne.
Dla pracodawców w tej branży liczą się – przede wszystkim – Twoje umiejętności, dlatego jeśli sam wcześniej uczyłeś się o rozmaitych metodach produkcji biżuterii, punkt dla Ciebie! Niezależnie od tego, czy wykorzystywałeś do tego złoto, srebro czy inne metale, istotne jest samo to, że już coś wiesz na temat swojej branży. Twoimi sprzymierzeńcami w drodze do upragnionego zawodu będą smak, wyczucie, styl oraz zdolności manualne. Przyda się również zręczność, precyzja, a także – rzecz jasna – dobry wzrok, niezbędny do przeprowadzania rozmaitych „operacji” na złocie i kamieniach.
Z kolei udokumentowane wykształcenie można nabyć, między innymi, w niektórych szkołach policealnych. Mając większe aspiracje, możemy przejrzeć również oferty uczelni wyższych, gdzie czasami natkniemy się na kierunki takie jak wzornictwo czy projektowanie biżuterii, które mogą nam ułatwić naukę wielu potrzebnych umiejętności. Po trzech latach pracy w zawodzie każdy adept sztuki jubilerskiej ma możliwość podejścia do egzaminu czeladniczego, natomiast po kolejnych dwóch – do egzaminu mistrzowskiego organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą.
Jubiler może sprzedawać wykonywane przez siebie wyroby do różnych sklepów lub też pracować w jednym z nich. Wachlarz usług oferowanych przez jubilerów jest w tym momencie bardzo szeroki. Osoby wykonujące ten zawód nie tylko wykonują różnego rodzaju biżuterię, ale również – na przykład – rozmaite przedmioty kultu religijnego. Oprócz tego jubiler zajmuje się zwykle naprawą biżuterii, a także oprawą kamieni szlachetnych. Jeżeli zaś chodzi o zamawianie wymarzonej kolii czy bransoletki, możemy posłużyć się własnym, stworzonym przez siebie projektem, bądź też skorzystać z jednego ze wzorów dostępnych w katalogu w wybranym salonie jubilerskim.
Jubilerzy zajmują się również często skupem metali szlachetnych, a także przygotowywaniem odpowiednich stopów. W niektórych zakładach jubilerskich możemy natknąć się na usługę skupu złomu wybranych metali szlachetnych, dlatego też bez problemu znajdziemy sklep, w którym kupimy np. złom srebra. Warto bowiem wiedzieć, że srebro zaliczane jest obecnie do najtańszych metali szlachetnych, a jednocześnie wciąż jest ono bardzo chętnie wykorzystywane w przemyśle.
Na co dzień złotnicy określają również próby złota, czyli liczbę oznaczającą ilość złota w biżuterii. Im więcej „złota w złocie”, tym cena biżuterii jest wyższa. W praktyce warto się jednak zastanowić nad tym, czy naprawdę warto wydawać większą kwotę - złoto z domieszkami może się bowiem okazać dużo bardziej praktyczne i o wiele bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania.
Wielu jubilerów oferuje również w swoich sklepach sprzedaż złota dewizowego. Złoto dewizowe to złoto nieprzerobione, które możemy spotkać – przykładowo – pod postacią sztabek albo monet. Warto wiedzieć, że jest ono zwolnione od podatku VAT, jak również od „podatku Belki”. Jest to produkt inwestycyjny, który różni się od złota jubilerskiego, czyli od – najprościej mówiąc – oferowanej przez sklep biżuterii. Warto wiedzieć, że o ile w tym momencie nie istnieją żadne prawne procedury, które nakazywałyby uzyskanie specjalnego pozwolenia lub koncesji na obrót metalami oraz kamieniami szlachetnymi, o tyle – w przypadku handlu złotem dewizowym – wymagane są odpowiednie dokumenty.
Artykuł partnera zewnętrznego: menni.pl
4up.pl
Portal z pasji do pozyskiwania wiedzy
Wielotematyczny zakres serwisu ułatwi codzienne życie
Żyj pełnią życia
E-mail: lifestyle@4up.pl