Co odróżnia rowery elektryczne od tradycyjnych?

Odpowiedź na pytanie postawione w temacie tego artykułu może być prosta lub bardziej skomplikowana.

Rower elektryczny oferuje więcej niż tylko oczywiste korzyści w postaci dodatkowej mocy na podjazdach. Posiada on również łatwo widoczny silnik elektryczny i baterię. Istnieje wiele różnic pomiędzy tymi dwoma typami rowerów elektrycznych. W tym artykule ujawnimy te cechy. Rowery elektryczne nie są już tajemnicą.

Co to jest e-bike?

Rower elektryczny, znany również jako E-bike, est to dobrze znany rower, ale posiada napęd elektryczny. Silnik zamontowany jest w centralnej lub jednej z piast oraz bateria, a także system sterowania. Przepisy europejskie dopuszczają poruszanie się rowerów elektrycznych z maksymalną prędkością 25 km/h. Limit ten może zostać przekroczony, jeśli rower zostanie usunięty z dróg publicznych. Rowery te mają automatyczny start, a następnie wspomagają użytkownika aż do osiągnięcia maksymalnej prędkości. Wsparcie będzie się stopniowo zmniejszać i wyłączy się po osiągnięciu pożądanej prędkości. Moc roweru elektrycznego można regulować, ustawiając ją na kilka sposobów.

Różnice pomiędzy rowerami elektrycznymi i klasycznymi

W pierwszej kolejności widzimy elementy napędu: silnik, baterię i wyświetlacz. Producenci postarali się, aby rowery elektryczne były jak najbardziej spójne i czyste. W ramie zamontowane są już baterie, a silnik może nie rzucać się w oczy na pierwszy rzut oka. Warto przyjrzeć się bliżej rowerowi, aby sprawdzić, czy posiada napęd. W topowych modelach można znaleźć specjalnie zamontowane hamulce, które powstrzymują silnik przed hamowaniem, gdy zwalnia.

Dodatkowe elementy mogą dodać jeszcze jeden wymiar: większą wagę. W przypadku elektrycznych jednośladów jest to około 23-25 kilogramów. Łatwo to porównać do starych stalowych rowerów miejskich. Różnica ta nie jest odczuwalna podczas jazdy, więc jeśli rower można przechowywać w garażu lub piwnicy, nie powinno to stanowić problemu.

Kolejna jest różnica w cenie pomiędzy rowerem elektrycznym a klasycznym. Przedział cenowy za rower z napędem może wydawać się wysoki, ale warto poznać korzyści płynące z jazdy na e-bike'u, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do jego opłacalności.

Rower elektryczny

Czym różnią się e-rowery od innych środków lokomocji?

Roweru elektrycznego nie trzeba rejestrować, tak jak motorowerów, skuterów czy samochodów. Dzięki temu użytkownik nie musi ponosić zbędnych opłat. E-rower nadal może być używany jako rower, ale jest wyposażony w większą moc. Możemy jeździć po ścieżkach rowerowych i omijać korki. Dodatkowo, rowery elektryczne są ciche. Urządzenie jest praktycznie bezgłośne, dzięki czemu możemy jeździć w spokoju, zatopić się w swoich myślach lub po prostu obserwować otaczający nas świat przyrody. Nie emitujemy spalin, więc nie szkodzimy środowisku. Możemy również skrócić czas przejazdu przez las lub park nie przeszkadzając nikomu.

Podsumowanie

Rowery elektryczne mają wiele zalet i wizualnie są podobne do klasycznych rowerów. Warto w tym wypadku wybrać najlepszy sklep rowerowy i zainteresowac się szeroką ofertą rowerów elektrycznych.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz