Redakcja
4up.pl
Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie broni palnej w swoim domu. Sprawą bardzo ważną jest jednak to, że należy ją przechowywać w określonych przez przepisy warunkach. Przede wszystkim jest to uzależnione od kwestii bezpieczeństwa. Broń nie może się dostać w niepowołane ręce. A to oznacza, że nie może zostać skradziona, a także nie mogą mieć do niej dostępu pozostali domownicy.
Wszelkie kwestie związane z przechowywaniem broni palnej zostały spisane i zawarte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz. U. 2014 poz. 1224).
Zgodnie z tym rozporządzeniem broń może być przechowywana w magazynie broni, bądź w urządzeniu spełniającym wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Takie reguły muszą spełniać wybrane przez nas sejfy domowe.
Zaopatrzyłeś się w broń, którą trzymasz w sejfie domowym – to bardzo dobrze! Jednak, czy przestrzegasz wszystkich wymaganych przez ustawę przepisów? Przede wszystkim broń umieszczona w sejfie musi być rozładowana, nie bez znaczenia są tu także wymagania producenta. Oprócz tego amunicja musi znajdować się w specjalnie do tego przeznaczonych pudełkach lub pojemnikach, które skutecznie uniemożliwiają uderzenie w spłonkę naboju. Nie może być ona umieszczona w magazynkach broni. Dla jeszcze większego zwiększenia bezpieczeństwa amunicja może zostać umieszczona w dodatkowym mniejszym (np. kasetkowym) wewnętrznym sejfie. Zabezpieczone powinny być także kluczyki od sejfu.
Niekiedy broń przechowywana jest w specjalnych gablotkach. Na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj kolekcjonerze zabytkowej broni palnej, którzy chcą chwalić się swoimi unikatowymi egzemplarzami. Wymogi, jakie powinny spełniać takie gabloty, również zostały określone w ustawie. Przede wszystkim powinny być to konstrukcje wykonane z materiałów zapewniających stabilność. Ponadto muszą być tak skonstruowane, że będą dawać możliwość przytwierdzenia ich do podłoża lub zablokowania utrudniającego zmianę ich położenia.
Oprócz tego przeszklenie powinno być zrobione ze szkła o zwiększonej odporności na przebicie i rozbicie (co najmniej w klasie P6B według normy PN-EN 356). Pozostałe wymogi związane z przechowywaniem broni w gablotach również reguluje ustawa. Mowa jest w niej o zabezpieczeniach okien, jak również drzwi wejściowych do pomieszczeń, w których znajdują się takie gabloty.
Sprawa kontroli tego, czy broń jest odpowiednio przechowywana, została dokładnie opisana w art. 27 ustawy o broni i amunicji. To z niego dowiadujemy się, że kontrolę taką przeprowadza policja, a w niektórych sytuacjach odpowiednie organy wojskowe. Wynik tej kontroli ma duże znaczenie, ponieważ może skutkować cofnięciem wydania pozwolenia na broń (art.17 pkt 1. ustawy o broni i amunicji). Warto mieć to na uwadze decydując się na określone sejfy domowe.
Sejfy na broń dostępne są na stronie www.saffort.pl
Materiał zewnętrzny
4up.pl
Portal z pasji do pozyskiwania wiedzy
Wielotematyczny zakres serwisu ułatwi codzienne życie
Żyj pełnią życia
E-mail: lifestyle@4up.pl