Skład kosmetyków do włosów – na co zwracać uwagę?

O włosy, podobnie jak o skórę, należy dbać regularnie, jak również z należytą starannością. W tym celu dobiera się kosmetyki, które w swoim składzie mają substancje regenerujące i chroniące włosy. Aby zakupić kosmetyki, które będą w odpowiedni sposób regenerowały nasze włosy, przy ich wyborze należy kierować się ich składem. Jakie substancje mają korzystny wpływ na włosy?

Elastyna i kreatyna – nowe piękne włosy

Do głównych składników do pielęgnacji i regeneracji włosów zalicza się tłuszcze oraz białka. Jednym z nich jest elastyna, która razem z kolagenem stanowi uzupełnienie materiału tkanki łącznej. Elastyna powoduje, że włosy stają się sprężyste i jednocześnie nawilżone.

Na drogeryjnych półkach można też znaleźć kosmetyki zawierające keratynę. Ten rodzaj białka ma tymczasem wpływ na odbudowę i regenerację włosów. Warto, aby znajdowało się np. w maseczkach do włosów.

Emolienty do włosów – skuteczna ochrona!

Emolienty najczęściej pojawiają się w kosmetykach do pielęgnacji skóry, ponieważ zmiękczają ją i natłuszczają. Ich wartość docenili też produkujący szampony i odżywki oraz maski do włosów. Zawarte w emolientach oleje i tłuszcze zabezpieczają włosy przed wysuszeniem. Ponadto chronią końcówki włosów, powodują, że te się nie rozdwajają. Włosy po użyciu takiego kosmetyku nie puszą się, są gładkie i lśniące. Wśród emolientów do włosów wymienia się m.in.: oleje mineralne, olej arganowy, oliwę z oliwek, masło shea, a także parafinę.

Olejki do włosów

Ważnym składnikiem kosmetyków do włosów są natłuszczające substancje, a dokładnie olejki. Witaminy A, E, K oraz PP zawarte są w olejku awokado. Oprócz tego znajduje się w nim chlorofil i nienasycone kwasy tłuszczowe. Olejek ten pomaga odżywić włosy suche oraz zniszczone. Tymczasem do pielęgnacji włosów, które potrzebują regeneracji, najlepiej jest użyć kosmetyku z olejkiem migdałowym.

Witaminy dla pięknych włosów

Włosy, podobnie jak cały organizm, potrzebują odpowiednich witamin. Należy tu m.in. biotyna, czyli witamina H. Jej naczelnym zadaniem jest przeciwdziałanie kruszeniu się włosów, a także zmniejszenie ich porowatości, a także regulacja pracy gruczołów łojowych. Prowitamina B5 wpływa na nawilżenie skóry głowy, oprócz tego chroni kolor włosów.

Humektanty – zadbaj o nawilżenie!

Do humektantów, czyli środków nawilżających zalicza się zarówno substancje naturalne, jak i syntetyczne. Można tu wymienić m.in.: miód, glicerynę, aloes, glikol propylenowy, fruktozę itd. Ich głównym zadaniem jest zredukowanie suchości włosów. Należy używać ich jednak rozsądnie, ponieważ mogą sprawić, że włosy będą napuszone.

 

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz