Skład kosmetyków do włosów – na co zwracać uwagę?

O włosy, podobnie jak o skórę, należy dbać regularnie, jak również z należytą starannością. W tym celu dobiera się kosmetyki, które w swoim składzie mają substancje regenerujące i chroniące włosy. Aby zakupić kosmetyki, które będą w odpowiedni sposób regenerowały nasze włosy, przy ich wyborze należy kierować się ich składem. Jakie substancje mają korzystny wpływ na włosy?

Elastyna i kreatyna – nowe piękne włosy

Do głównych składników do pielęgnacji i regeneracji włosów zalicza się tłuszcze oraz białka. Jednym z nich jest elastyna, która razem z kolagenem stanowi uzupełnienie materiału tkanki łącznej. Elastyna powoduje, że włosy stają się sprężyste i jednocześnie nawilżone.

Na drogeryjnych półkach można też znaleźć kosmetyki zawierające keratynę. Ten rodzaj białka ma tymczasem wpływ na odbudowę i regenerację włosów. Warto, aby znajdowało się np. w maseczkach do włosów.

Emolienty do włosów – skuteczna ochrona!

Emolienty najczęściej pojawiają się w kosmetykach do pielęgnacji skóry, ponieważ zmiękczają ją i natłuszczają. Ich wartość docenili też produkujący szampony i odżywki oraz maski do włosów. Zawarte w emolientach oleje i tłuszcze zabezpieczają włosy przed wysuszeniem. Ponadto chronią końcówki włosów, powodują, że te się nie rozdwajają. Włosy po użyciu takiego kosmetyku nie puszą się, są gładkie i lśniące. Wśród emolientów do włosów wymienia się m.in.: oleje mineralne, olej arganowy, oliwę z oliwek, masło shea, a także parafinę.

Olejki do włosów

Ważnym składnikiem kosmetyków do włosów są natłuszczające substancje, a dokładnie olejki. Witaminy A, E, K oraz PP zawarte są w olejku awokado. Oprócz tego znajduje się w nim chlorofil i nienasycone kwasy tłuszczowe. Olejek ten pomaga odżywić włosy suche oraz zniszczone. Tymczasem do pielęgnacji włosów, które potrzebują regeneracji, najlepiej jest użyć kosmetyku z olejkiem migdałowym.

Witaminy dla pięknych włosów

Włosy, podobnie jak cały organizm, potrzebują odpowiednich witamin. Należy tu m.in. biotyna, czyli witamina H. Jej naczelnym zadaniem jest przeciwdziałanie kruszeniu się włosów, a także zmniejszenie ich porowatości, a także regulacja pracy gruczołów łojowych. Prowitamina B5 wpływa na nawilżenie skóry głowy, oprócz tego chroni kolor włosów.

Humektanty – zadbaj o nawilżenie!

Do humektantów, czyli środków nawilżających zalicza się zarówno substancje naturalne, jak i syntetyczne. Można tu wymienić m.in.: miód, glicerynę, aloes, glikol propylenowy, fruktozę itd. Ich głównym zadaniem jest zredukowanie suchości włosów. Należy używać ich jednak rozsądnie, ponieważ mogą sprawić, że włosy będą napuszone.

 

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl