Czy wiesz, jakie są choroby oczu? [Poradnik]

Oczy są niezwykle czułym narządem, umożliwiającym odbieranie bodźców świetlnych, niezależnie od odległości i oświetlenia. Pozwalają na „oglądanie” otaczającego nas świata w trzech wymiarach. Naukowcy twierdzą, że spośród wszystkich informacji, jakie docierają do naszego mózgu, aż 80% zawdzięczamy właśnie zmysłowi wzroku. Nie zawsze jednak odpowiednio dbamy o nasze oczy i często bagatelizujemy pierwsze symptomy zbliżającej się choroby. A przecież większość wad wzroku, odpowiednio wcześnie zdiagnozowanych, można łatwiej skorygować, a nawet powstrzymać przed rozwojem.

Jaskra

Jaskra jest bardzo poważną chorobą oczu, polegającą na uszkodzeniu nerwu wzrokowego, co może doprowadzić do utraty wzroku. Rozwija się zazwyczaj w obu oczach i częściej atakuje kobiety. Przyczyny jaskry nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że niekorzystne zmiany w nerwie wzrokowym powstają na skutek podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest ono wywołane nadmierną produkcją cieczy wodnistej lub zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Najczęściej choroba występuje u osób powyżej 35. roku życia i miewa podłoże genetyczne. Może również rozwijać się w wyniku zmian w naczyniach, spowodowanych przez miażdżycę lub cukrzycę. Sprzyja jej wysoka krótkowzroczność, nadciśnienie tętnicze, migreny oraz stres. Objawy choroby postępują stopniowo. Powoli pogarsza się wzrok, pojawiają się „mroczki” lub jasne obwódki wokół źródeł światła, występuje ból oczu i głowy. Z czasem zawęża się pole widzenia. Leczenie jaskry polega na aplikowaniu kropli obniżających ciśnienie w oku oraz przyjmowaniu leków poprawiających ukrwienie nerwu wzrokowego. Coraz częściej, z uwagi na niską skuteczność kropli, stosuje się leczenie za pomocą lasera, poszerzając otwory odpływu płynu (trabekuloplastyka laserowa) lub wykonując otworki w tęczówce oka (irydomia laserowa).

Zaćma (katarakta)

Choroba ta polega na upośledzeniu widzenia w wyniku zmętnienia soczewki. Rozwija się najczęściej u osób powyżej 60. roku życia. Do typowych objawów należą: łzawienie oczu, początkowo widzenie podwójne lub „za mgłą”, stopniowo ograniczające się do rozróżniania tylko jasnych i ciemnych plam, a źrenica staje się szaro-biała. Naturalną przyczyną rozwoju zaćmy jest starzenie się organizmu. Do czynników ryzyka zalicza się cukrzycę, przewlekłe zapalenie oka, palenie tytoniu oraz dziedziczność. Niestety nie wynaleziono leków, które mogłyby zatrzymać lub cofnąć proces mętnienia soczewki. Można stosować krople, które spowalniają rozwój choroby, jednak wyleczenie możliwe jest jedynie przez usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Zobacz również inny artykuł: https://czasnawzrok.pl/bazawiedzy/najczestsze-choroby-oczu-u-doroslych/.

Astygmatyzm

Wada ta objawia się niewyraźnym, zamazanym widzeniem przedmiotów znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko oraz bólem oczu i głowy. Choroba ta zaliczana jest do wad refrakcji (układ optyczny oka nie skupia równoległej wiązki promieni świetlnych na siatkówce), spowodowanych rozciągnięciem i zniekształceniem rogówki lub soczewki oka. Przyczyny astygmatyzmu nie są znane, ale wiadomo, że choroba często uwarunkowana jest genetycznie. Może też rozwinąć się po urazie gałki ocznej lub powstać w wyniku powikłania po zabiegu chirurgicznym. Schorzenia nie da się wyleczyć. Wadę koryguje się za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Do charakterystycznych objawów choroby należy widzenie rozmytego obrazu z pofałdowanymi krawędziami przedmiotów. W środku pola widzenia występuje ciemna plama, dlatego osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej, patrzą bokiem. Lekarze nie potrafią podać bezpośrednich przyczyn uszkodzenia naczyń krwionośnych oka, które niszczą światłoczułe receptory siatkówki. Choroba atakuje przeważnie osoby w starszym wieku, ale zdarzają się też przypadki zachorowania u ludzi młodych. Częściej występuje u osób palących, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, będących po zawale serca i udarze. Zwyrodnienie plamki żółtej może nastąpić w wyniku działania ostrego światła, sprzyjają mu również zaburzenia przemiany materii i wzrost wolnych rodników w organizmie. Rozróżnia się dwa rodzaje AMD: suchą (brak wysięków krwi do plamki żółtej) i mokrą (obecność wysięków powoduje, że choroba szybko postępuje i stanowi poważne zagrożenie dla wzroku). Przy odmianie suchej wada rozwija się powoli i prowadzi tylko do częściowej utraty wzroku. Leczenie AMD polega na przyjmowaniu leków poprawiających krążenie krwi, witamin o działaniu anty-oksydacyjnym (A, C, E) oraz luteiny, które spowalniają rozwój choroby. W postaci wysiękowej AMD podaje się dożylnie specjalne preparaty i laserowo usuwa się zwyrodniałe naczynia krwionośne. Jeśli terapia zostanie wdrożona we wczesnym stadium choroby, można ją zatrzymać.

Prezbiopia (Starczowzroczność)

Wraz z upływem czasu starzeje się nie tylko cały nasz organizm, ale również oczy. Soczewka stopniowo traci swoją elastyczność, co upośledza zdolność akomodacji oka. Niemal z dnia na dzień litery czytanej książki stają się niewyraźne i rozmywają się, a dużo lepiej widoczne są przedmioty bardziej odległe. Chociaż starczowzroczność nie jest chorobą, lekarze zalecają noszenie odpowiednio dobranych okularów. Jeśli wcześniej wzrok wymagał stosowania okularów do dali, konieczne jest używanie drugiej pary. Idealnym rozwiązaniem są szkła progresywne – czytaj więcej.

Nie każdy wie, że witaminy A, C i E, które są silnymi przeciwutleniaczami, spowalniają również procesy starzenia się oczu, a witaminy z grupy B wspomagają pracę nerwu wzrokowego.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz