Dlaczego wyważenie kół jest tak ważne i jaką rolę odgrywają ciężarki do kół?

Wyważenie kół: na czym polega?

Złe wyważenie jest problemem, który dotyka od czasu do czasu prawie wszystkich kierowców. Dowiedzmy się, co powoduje kłopoty z wyważeniem oraz jak często należy to regulować, aby uniknąć wszelkich problemów podczas jazdy.

Zacznijmy sobie od przyczyny niewyważenia koło. Wyważanie jest tak naprawdę procesem rozkładania mas wokół osi obrotu kół. Odpowiednie skalibrowane mogą poprawić znacznie komfort jazdy. Z kolei źle wyważone mogą się okazać na drodze bardzo niebezpieczne. Z czego wynika rozłożenie nieprawidłowe ciężarków w kole? Najczęstszymi przyczynami jest nieprawidłowe ułożenie opony oraz felgi względem siebie, niedoskonała produkcja opon oraz felg, niewyrównoważenie tarcz hamulcowych czy tęż bębnów, niedokładność w osadzeniu oraz umocowaniu na piaście, zużycie felgi czy też amortyzatora, jak i także zużycie opony.

Złe wyważenie opon wpływa bardzo negatywnie na jazdę samochodem. Do spotykanych najczęściej skutków takowej jazdy należą: obniżony komfort jazdy, słabsza przyczepność, pogorszona kierowalność pojazdu, wydłużona droga hamowania czy też szybsze zużycie amortyzatorów, drążków kierowniczych, łożysk oraz opon.

Problem z wyważeniem kół jest bolączką bardzo wielu kierowców. Na całe szczęście łatwo możemy się zorientować, że mamy z tym spory kłopot. Do najczęstszych objawów należy: charakterystyczny szum, nietypowe zużycie bieżnika, drganie kierownicy czy też drganie całego nadwozia.

Jeśli chodzi o sam proces wyważania kół, to chodzi w tym o to, aby nie występowały miejsca o większej czy też mniejszej masie. Jak poprawnie wyważyć koło? Koniecznie powinniśmy to zrobić w samochodowych serwisach przy użyciu wyważarki, a więc maszyny, która określa miejsca, gdzie zamontować należy równoważący ciężarek.

Czy zastanawiasz się co jaki czas wyważać koło w swoim aucie? Zabieg ten powinniśmy przeprowadzać:

- co przejechane pięć tysięcy kilometrów - po przebiegu takim odwiedzić lepiej wulkanizatora, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku z kołami,

- gdy opona zdejmowana jest felgi. Założenie ogumiania powinno iść zawsze w parze z wyważeniem.

Ciężarki do kół

Ciężarki do kół mają korygować oraz przeciwdziałać wszelkim nierównowagom. Zastosowanie do koła ciężarków w miejscu odpowiednim, czyli dodanie dodatkowej masy powoduje, że sama masa koła równomiernie jest rozłożona wokół osi obrotu. To zapewnia obrót koła bez żadnej wibracji.

Dobór ciężarków odpowiednich do wyważania kół jest więc bardzo ważnym aspektem w procesie samego równoważenia wagi koła. Dla osobowych samochodów, samochodów ciężarowych oraz motocykli są dostępne ciężarki zróżnicowane z uwagi na sam sposób montażu: są nabijane na obręcz oraz przyklejane do obręczy, a także z uwagi na materiał, z które wykonane zostały (cynk, ołów oraz stal). Polecamy sprawdzić ofertę ciężarków do kół na https://sklep-warsztat.pl/product-category/ciezarki-do-kol/.

Ciężarki do kół nabijane na obręcze są branżowym standardem głównie z uwagi na samą szybkość montażu. Umieszczenie ciężarka, który nabijany jest na kołnierz zajmuje jedynie chwilę, a w przekładkowym systemie dla większości warsztatów, które zajmują się wymianą opon, czas jest bardzo ważna. Ciężarki do kół klejone charakteryzują się o wiele wolniejszym procesem montażu, ponieważ obręcz należy wyczyścić przed naklejaniem ciężarka. Bardzo istotnymi atutami ciężarków klejonych jednak jest cena (są o wiele tańsze od nabijanych ciężarków) oraz estetyka - można ukryć je za szprychami obręczy, aby móc uzyskać niemal niewidoczny wygląd.

Ciężarki do kół nabijane tradycyjnie są stosowane w przypadku kół z kołnierzami, do których przyczepić można klips, z kolei klejone ciężarki używane są do kół bez kołnierzy, do kół z aluminiowymi obręczami oraz zwykle dla klientów, którzy zwracają uwagę na wygląd estetyczny całego pojazdu.

Dla warsztatów samochodowych bardzo ważne jest to, aby ciężarki nabijane były wykonane z materiału plastycznego. Pozwala on na znacznie łatwiejszą instalację odważnika przy jednocześnie mniejszej sile. Przez prawie sześćdziesiąt lat ciężarki do wyważania kół wykonywane były wyłącznie z ołowiu, aż do pojawienia się odważników, które są wykonane z materiałów innych niż ołów, począwszy od początku dziewięćdziesiątych lat. Na rynku obecnie jest dostępnych kilka materiałów do produkcji ciężarków, co na pewno zapewnia swobodę w zakresie zaspokajania wszelkich potrzeb klienta.

W sprawie wyważania kół warto zaufać specjaliście. Co jak co, ale samodzielnie sobie nie poradzimy z wyważeniem kół bez odpowiedniego sprzętu oraz bez odpowiednich umiejętności.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz