Pielęgnacja samochodu - jak powinna wyglądać?

Aby samochód mógł zachwycać eleganckim wyglądem, trzeba o niego szczególnie dbać. Nie wystarczy zwykłe mycie, trzeba jeszcze używać specjalnych kosmetyków do pielęgnacji samochodu, aby przez długi czas cieszyć się jego znakomitym wyglądem.

Częstotliwość mycia

Na cały proces, który nazywa się car detailingiem, składa się w pierwszej kolejności mycie samochodu. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że samochód trzeba myć np. raz w tygodniu. Tak naprawdę myje się go w zależności od tego, jak często jest taka potrzeba. Decyzję o myciu trzeba podjąć na podstawie tego, jaka pogoda jest aktualnie za oknem, w jakim miejscu zwykle stawia się samochód czy jak często się go użytkuje. Zbyt częste mycie nie jest wskazane, ponieważ wpłynie na to, że woski naturalne będą mniej skuteczne - komentuje specjalista marki Fireball

Delikatne kosmetyki

Podczas pielęgnacji auta szczególną uwagę trzeba zwrócić na bezpieczeństwo. Chodzi o to, że jeśli użyje się agresywnych kosmetyków, to źle to wpłynie na materiał, z jakiego auto jest zbudowane. Do mycia auta trzeba przeznaczyć odpowiednie kosmetyki samochodowe. Ważne, aby były one sprawdzone i pochodziły z dobrego źródła. Jeśli chodzi o kosmetyki ze zwykłego marketu albo ze stacji benzynowej, to jak najbardziej można ich używać, ale trzeba pamiętać, że mogą one przyczynić się do zniszczenia powłoki lakieru. Dobry szampon powinien się charakteryzować umożliwianiem dobrego poślizgu – im większy poślizg podczas mycia, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do zarysowań. Powinien też mieć naturalne pH i delikatne składniki. Przykładem takiego dobrego szamponu jest produkt marki Meguiar's NXT Generations. Sprawia on, że woda staje się miększa, brud usunięty, a naturalny wosk nienaruszony.

Ciekawym wyjściem są też szampony samochodowe do lakieru (dostępne np. tutaj) z woskiem, które dodatkowo zabezpieczą auto. Oprócz kosmetyków trzeba też stosować właściwe narzędzia do mycia. Najważniejszym elementem jest ściereczka z mikrofibry, która nie dopuści do jakichkolwiek zarysowań. Równie istotne jest wnętrze samochodu. Tam też potrzeba odpowiednich środków, żeby zadbać o elementy plastikowe, gumowe, winylowe czy drewniane.

pasty polerskie

Pasty polerskie

Już po umyciu, aby uzyskać idealną powierzchnię lakieru, trzeba dobrać dobre pasty polerskie. Od kolorystyki oznaczenia zależy, do jakich celów jest ona przeznaczona. Zwykle pokazują one ścieralność i wykończenie past.

Ochrona ceramiczna

Lakier to ta część samochodu, która w największym stopniu odpowiada za to, jak odbiera się go wizualnie. Utrzymanie jej w idealnym stanie nie jest proste i często spędza sen z powiek tym, którzy postawili sobie za cel utrzymanie doskonałego stanu auta. Są jednak sposoby, które ułatwiają takie starania. Aby dodatkowo ochronić lakier przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych czy nieopatrznie dobranych kosmetyków, można go zabezpieczyć powłoką ceramiczną. Można ją nałożyć nawet samodzielnie, ale oczywiście można też w warsztacie. Powłoka ta świetnie sprawdzi się do ukrycia zmatowiałych czy porysowanych fragmentów lakieru.

Powłoki ceramiczne są dość prostym do zaaplikowania na lakier środkiem. To dlatego, że działają one inaczej niż wosk. Nie przyklejają się do lakieru, ale tworzą osobną skorupę ochraniającą. Powinno się je nakładać przy temperaturze otoczenia od 10 do 35 stopni. Dobrze, aby miało to miejsce na zacienionym obszarze, albo jeszcze lepiej w pomieszczeniu. Jeśli wilgoć jest zbyt duża, to negatywnie wpłynie to na jakość ich nałożenia. Pod powłokę ceramiczną trzeba koniecznie dobrze przygotować lakier – umyć i dokładnie osuszyć. Do tego zadania sprawdzi się glinka do lakieru. Po wykonaniu wszystkich koniecznych czynności można cieszyć się z sukcesu, ponieważ powierzchnia ceramiczna zapewni odporność na sól, na promieniowanie UV, na pyły z drzew i krzewów, a nawet na ptasie odchody.

Wszystkich zakupionych produktów powinno się używać w oparciu o ścisłe zalecenia producenta. Tylko w ten sposób można zagwarantować sobie, że lakier samochodowy i jego wnętrze będą zadbane na długie lata i przez tak samo długi czas będą zachwycać rewelacyjnym wyglądem.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz