7 wskazówek dotyczących ekologicznych zakupów

Środowisko staje się coraz ważniejsze dla społeczeństwa, ponieważ stajemy się bardziej świadomi. Większość ludzi podejmuje obecnie kroki w celu ochrony środowiska w swoim codziennym życiu. Jedną z najważniejszych czynności, którą można włączyć do takich działań są zakupy. Pokażemy Ci, jak robić eko zakupy.

1. Segreguj odpady.

Zakupy eko odnoszą się również do tego, co dzieje się po zakupie produktów. Segregowanie odpadów jest znaną i łatwą do zastosowania eko czynnością, która nie wymaga wiele pracy i czasu. Dotyczy to zarówno małych śmietników w naszych domach (po pierwsze), jak i dużych śmietników na osiedlach (po drugie). Każdy dom i osiedle powinno mieć pojemniki na to, co potrzebne.

  • Plastiki i metale (worki na śmieci oznaczone na żółto).
  • Szkło (pojemniki na śmieci oznaczone kolorem zielonym).
  • Papier (pojemniki na śmieci oznaczone kolorem niebieskim).
  • Odpady zmieszane (pojemniki oznaczone kolorem czarnym).
  • Odpady biologiczne (pojemniki oznaczone kolorem brązowym).

2. Zrezygnuj z plastiku

Ekologiczne zakupy oznaczają dokonywanie mądrych wyborów konsumenckich. Może to być tak proste, jak przejście na papier lub szkło zamiast plastiku. O wiele bardziej ekologiczne jest kupowanie szklanej butelki wody, soku lub napoju. Chociaż produkt może być nieco droższy niż ten w plastikowych butelkach, to jednak jest bardziej zrównoważony. Dla środowiska lepiej jest pakować chleb w papierowe torby zamiast plastikowych. Łatwo jest zrezygnować z plastiku i zastąpić go innymi tworzywami.

3. Nie marnuj jedzenia

Wspólne badania Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ochrony Środowiska szacują, że Polska marnuje rocznie prawie 5 mln ton żywności. 60% tej żywności pochodzi bezpośrednio z gospodarstw domowych, a 40% to jedzenie wyrzucane w sklepach, restauracjach czy supermarketach. Te liczby są alarmujące i w 2022 roku nie ulegną poprawie. Do tego czasu ekozakupy powinny zawsze polegać na ocenie naszych sił w stosunku do zamiarów.

Lista zakupów zmniejsza ilość marnowanego jedzenia

Dobrym pomysłem dla kupujących jest zabranie ze sobą listy podczas zakupów. Może być ona papierowa (co polecamy mniej) lub elektroniczna, tworzona w aplikacji specjalnie do tego przeznaczonej (co, polecamy bardziej). Wymaga to od nas zrobienia czegoś: sprawdzenia, co jest w naszej kuchni i lodówce, a następnie zastanowienia się, co będziemy jeść przez najbliższe tygodnie. Następnie należy zapisać na liście tylko to, co jest nam potrzebne. Nie powinniśmy dać się skusić na zakup zbyt wielu artykułów, nawet jeśli oferują zniżki. Należy pamiętać, że żywność, którą już kupiliśmy, niekoniecznie ma prawo trafić do naszych żołądków - być może ktoś inny zje to, co my kupiliśmy.

Sprawdź proste pomysły i porady kulinarne wchodząc na cogotuje.pl

Torba ekologiczna

4. Używaj toreb wielokrotnego użytku

Torby wielokrotnego użytku to kolejna ekologiczna opcja. Torby te można kupić za niewielką opłatą lub są darmowe. Torby z logo marek wspierających wydarzenia są powszechnym przedmiotem, który można otrzymać za darmo na różnych festiwalach i targach. Korzystając z okazji, przypomnijmy sobie, że podczas zakupów nie potrzebujemy już portfela z gotówką. Zamiast tego wystarczy telefon lub karta płatnicza, powyższa lista zakupów i torba wielokrotnego użytku.

5. Bądź świadomy tego, co kupujesz

Zakupy ekologiczne to zakupy świadome. Dobrym pomysłem dla kupujących jest patrzenie na certyfikaty i sprawdzanie, czy produkty są ekologiczne lub organiczne. Niestety, nie wszyscy producenci są uczciwi. Często stosują "zielony PR", aby trafić do serc świadomych konsumentów, którzy dbają o środowisko i swoje zdrowie. To zjawisko "umieszczania w zielonej butelce" jest tak popularne, że stało się formą greenwashingu. Jest to temat na cały artykuł. Zachęcamy do jego lektury i do tego, by nie dać się nabrać na tani greenwashing.

6. Zero odpadów

Dobrym pomysłem na eko zakupy jest stosowanie podejścia "zero waste" w gospodarce odpadami. "Zero waste" można również przetłumaczyć na "zero odpadów" lub po prostu "zero odpadów". Odnosi się do ochrony zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, odpowiedzialną konsumpcję i ponowne wykorzystanie. Jak można wdrożyć zero odpadów? Te pięć zasad pochodzi z "5R":

  • refuse (z angielskiego "odmawiać"),
  • reduce(z angielskiego "redukuj"),
  • reuse (z angielskiego "ponowne użycie"),
  • recycle (z angielskiego "recykling")
  • rot (z angielskiego "kompost").

7. Edukuj

Każdy, kto ma wiedzę na temat ekologicznych zakupów (i innych tematów), nie powinien próbować uczyć innych. Dotyczy to rodziców, którzy robią zakupy z dziećmi, nauczycieli w szkołach i każdego, kto nie jest świadomy, jak małe, niewymagające ekoakcje mogą wpłynąć na nasze życie i przyszłość.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz