Kiedy przydaje się kalkulator kredytowy?

Osoby, które nie są obeznane w terminologii bankowej i nigdy nie miały do czynienia z kredytami, mogą być nie do końca świadome tego, ile to tak naprawdę kosztuje. Przy obecnych korzystnych propozycjach banków całkowita kwota kredytu nie powinna być zaskoczeniem dla kredytobiorcy. Jednak koniecznie trzeba być na nią przygotowanym – i to najlepiej jeszcze zanim się zacznie wypełniać wniosek. Przydać się tu może kalkulator kredytowy.

Czym jest kalkulator kredytowy?

            Jest to proste narzędzie dostępne online na większości stron internetowych banków. Sprawdzając oferty banków, można od razu wybrać za pomocą suwaków interesującą nas kwotę kredytu oraz okres jej spłaty i wówczas otrzyma się dane adekwatne do konkretnego produktu kredytu, który jest prezentowany na stronie. Można także skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów, do których oprócz kwoty i terminu trzeba też wpisać dane takie jak oprocentowanie, prowizja czy RRSO, dostępne przy każdej prezentowanej ofercie. Kalkulator w kilka sekund wyświetli następujące dane: całkowity koszt kredytu, suma pojedynczej raty i całkowita suma kredytu.

Czego dowiadujesz się z kalkulatora?

            Chcąc wziąć kredyt gotówkowy, musisz dowiedzieć się, która z ofert poszczególnych banków będzie dla ciebie najkorzystniejsza. W tym celu musisz porównać oprocentowanie kredytu, RRSO, prowizję i ewentualne pozostałe koszty. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze najniższe oprocentowanie będzie dawało najniższy całkowity koszt kredytu! Wiele zależy też od wysokości prowizji, ilości rat i kwoty kredytu. Ostateczny kształt twoich rat będzie zależał od podpisanej umowy i wynegocjowanych z bankiem warunków. Jednak kalkulator pozwoli ci ocenić, czy na przykład bardziej opłaca się wziąć kredyt z większymi ratami i spłacić go szybciej, czy na odwrót. Dla różnych banków wyliczenia te przy rozmaitych kombinacjach będą się prezentowały inaczej. Dlatego właśnie powstały kalkulatory kredytowe – zdejmują one wnioskodawcy z barków konieczność samodzielnego kalkulowania, który kredyt wydaje się najbardziej opłacalny. Tym samym umożliwiają podjęcie najwłaściwszej decyzji, bo nie da się ukryć – dla każdego kredytobiorcy najlepszy kredyt to ten, który finalnie kosztuje najmniej!

Kiedy korzystać z kalkulatora?

            Zawsze, biorąc kredyt gotówkowy czy jakikolwiek inny kredyt bankowy, powinieneś zrobić przegląd różnych ofert dostępnych na rynku. Oznacza to, że jeden spokojny wieczór należy spędzić przed komputerem, sprawdzając oferty poszczególnych banków i notując swoje spostrzeżenia i wyliczenia. Dopiero po podjęciu właściwej decyzji możesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy online, w oddziale banku lub przez infolinię. Uprzednie skorzystanie z prostego kalkulatora i manipulacja jego suwakami da ci konkretny pogląd na to, jakiej wysokości kredyt cię interesuje, i na jak długo chcesz go zaciągnąć, aby raty były dla ciebie jak najmniejszym obciążeniem finansowym w budżecie.

Materiał partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz