5 sposobów na spłatę długów. Sprawdź!

Masz długi? To tak jak ponad 2,78 mln Polaków. Jednak zadłużenie to nie koniec świata. Nawet, jeśli twoja sytuacja jest bardzo trudna, zawsze jest sposób na to, aby wyjść na finansową prostą. Oto, co zrobić, aby spłata długu była bezstresowa i krok po kroku poprowadziła cię w stronę pełnej niezależności.

Powodów, dla których wpada się w długi jest wiele. Najważniejsze w takiej sytuacji jest podjęcie jak najszybszej reakcji – tak, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Oto kilka rozwiązań, po które możesz sięgnąć.

1. Oblicz, ile i komu zalegasz

Zanim zaczniesz myśleć o spłacie zobowiązań, określ konkretnie, ile wynoszą i komu musisz zapłacić. Aby to zrobić, możesz:

  • przejrzeć korespondencję, którą otrzymałeś od wierzycieli lub firm windykacyjnych – w najnowszych pismach znajdziesz informację o wysokości spoczywających na tobie zobowiązań;
  • skontaktować się z wierzycielami lub firmą windykacyjną, której jesteś klientem – tam również otrzymasz potrzebne dane;
  • pobrać raport BIG – do Biur Informacji Gospodarczej trafiają informacje o zaległych płatnościach, których wysokość przekracza 200 zł (500 zł w przypadku firm); możesz pobrać swój raport bezpłatnie raz na 6 miesięcy, zrobisz to online;
  • pobrać raport BIK – tu trafiają pozytywne i negatywne informacje o twojej historii kredytowej (np. pożyczkach, kredytach, kartach kredytowych, itp.), jednak raport jest płatny (39 zł[1]).

2. Ugodowa spłata długu to najlepsze rozwiązanie

Gdy już wiesz, komu i ile zalegasz – podejmij kontakt z wierzycielem lub firmą windykacyjną, której jesteś klientem. Najczęściej, o ile sprawa nie trafiła jeszcze do sądu, masz duże szanse na podpisanie ugody. Np. w firmach windykacyjnych takich jak Ultimo bez trudu wypracujesz nowe warunki spłaty – rozłożysz swój dług na niewielkie, dogodne raty. W efekcie ich spłacanie będzie bezstresowe, a ty unikniesz komplikacji w postaci procesu sądowego czy przymusowej egzekucji komorniczej.

3. Zoptymalizuj swoje wydatki

Problemy z uregulowaniem zobowiązań finansowych często wynikają z problemów z domowym budżetem. Jeśli czeka cię spłata długu, zastanów się, czy możesz w jakiś sposób zmniejszyć miesięczne wydatki. Kilka prostych kroków, np. rezygnacja z codziennego kupowania kawy w kawiarni na rzecz parzenia jej w domu, może przynieść ogromne oszczędności!

4. Bądź w kontakcie z wierzycielem

Jeśli już podpisałeś ugodę i spłacasz raty zgodnie z nowym harmonogramem, nie zapomnij trzymać ręki na pulsie. Regularnie sprawdzaj, czy na pewno uregulowałeś kolejne raty. Jeśli np. jesteś klientem Ultimo, możesz to zrobić online. Szybko reaguj też, gdy na drodze do spłaty pojawią się kolejne problemy. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie terminowo uregulować kolejnej raty – koniecznie skontaktuj się z wierzycielem lub firmą windykacyjną i ustal, co zrobić w tej sytuacji. Dzięki temu unikniesz pogłębienia problemów.

5. Pomyśl o poduszce finansowej

Nieprzewidziane sytuacje finansowe zdarzają się każdemu. Dlatego warto zabezpieczyć się na tzw. „czarną godzinę”. Myśl więc nie tylko o regularnej spłacie rat, ale i o budowaniu oszczędności. Odkładaj regularnie, choćby niewielkie kwoty, aby móc w przyszłości radzić sobie z dodatkowymi wydatkami bez zaciągania pożyczek.

Choć spłata długu jest wyzwaniem, przy odrobinie determinacji oraz motywacji poradzisz sobie z nią bez większych problemów. Podejmij próbę i wyjdź na finansową prostą!

[1] https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

 

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz