Słowenia – dlaczego warto odwiedzić ten kraj?

Czym dla przeciętnego Polaka jest Słowenia? Co najwyżej mało znanym, niewielkich rozmiarów krajem, który odwiedzamy jedynie przejazdem, podczas podróży do dużo popularniejszej Chorwacji. Czas to zmienić! Słowenia pod względem atrakcji turystycznych śmiało może konkurować z sąsiednimi krajami. A jest przy tym o wiele mniejsza niż Włochy, Austria czy Węgry! Chcecie wiedzieć, co tak interesującego może być w niepozornej Słowenii? Czytajcie dalej!

Słowenia – czy warto jechać?

Słowenia nie przytłacza rozmiarami i odległościami, które trzeba pokonywać podczas zwiedzania, ale zdecydowanie zachwyca liczbą dostępnych turystom atrakcji. Głównym powodem, dla którego warto przyjechać do Słowenii, jest różnorodność krajobrazu. Z jednej strony szczyty Alp Julijskich, z drugiej wybrzeże Adriatyku, a pomiędzy nimi jeziora Bled, Bohinj, szczyt Vogel, rzeka Krka oraz mnóstwo miast i miasteczek ze stolicą Lublaną i nadmorskim Piranem na czele. Poza tym do Słowenii warto jechać dla cudownego klimatu wsi, by zobaczyć, czym są gospodarstwa ekologiczne i ruch slow food z prawdziwego zdarzenia.  

Z czego słynie Słowenia?

Dla podróżujących samochodem polskich miłośników Chorwacji – z najdroższych na całej trasie autostrad, które jednak trzeba przejechać, by dostać się na wakacje nad Adriatykiem. Inna historia, że aby wypoczywać nad Morzem Adriatyckim, wcale nie trzeba jechać aż do Chorwacji – ale o tym szerzej za chwilę. Słowenia słynie z tzw. winiet, czyli specjalnych naklejek na szybę auta, które trzeba kupić, by móc legalnie poruszać się po płatnych drogach Słowenii. Tym, którzy nie podróżują na południe Europy, Słowenia kojarzy się zapewne z Planicą i imponujących rozmiarów skocznią narciarską. Co bardziej zainteresowani historią Europy dodadzą, że Słowenia najszybciej i najsprawniej wyzwoliła się spod komunistycznego jarzma Jugosławii. Efekt? Jest to od lat najszybciej rozwijające się państwo regionu!

atrakcje w Słowenii

Słowenia – co warto zobaczyć?

Najważniejszą chyba atrakcją Słowenii jest jezioro Bled. Położone jest wśród gór, słynie z turkusowej wody i małej wysepki, na której stoi urokliwy kościółek. Widoki niesamowite, zwłaszcza, gdy po jeziorze pływa się łódką. Niemniej piękne jest jezioro Bohinj położone na północny zachód od miejscowości Bled. Samo jezioro, jak i otaczająca je przyroda w minimalnym stopniu naznaczone są działalnością człowieka – to teren parku narodowego, więc ochronę skarbów natury traktuje się tu priorytetowo.

Kolejną wielką atrakcją Słowenii jest Kras – wyżyna na południowym zachodzie kraju, na której zjawiska krasowe spotykane są na naprawdę wielką skalę! Czym charakteryzuje się ten region? Skalistym krajobrazem ubogim w roślinność, przynajmniej na pierwszy rzut oka. To, czym Kras przyciąga turystów, są jaskinie. Najpopularniejsza z nich to Postojna, ale nie mniej piękne są Kriżna Jama i Jaskinie Szkocjańskie.

Z atrakcji naturalnych polecamy także wąwóz Vintgar z rzeką Radovną, na końcu którego zobaczyć można nieduży wodospad. A skoro o wodospadach mowa, to w Słowenii koniecznie trzeba wybrać się nad wodospad Savica.

A co ze wspomnianym słoweńskim wybrzeżem? Jest zupełnie niepozorne, bo wyjątkowo krótkie, ale warto tu zawitać! Nie po to może, by wylegiwać się na piaszczystych plażach, lecz by przespacerować się ulicami pięknych miast i napełnić wspomnienia jedynymi w swoim rodzaju widokami. Nad słoweńską częścią Adriatyku leżą miasta Piran i Izola, które architektonicznie przypominają włoskie wioski. W Piranie najpiękniejsze widoki rozciągają się z murów obronnych miasta; widać stąd także Izolę.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do tego, że Słowenia jest krajem godnym odwiedzenia. Jeśli tak, to zajrzyj do serwisu lidl-podroze.pl i sprawdź, jakie propozycje wycieczek do tego kraju tam czekają. Kto wie, może następnym razem skrócisz sobie trasę do Chorwacji i zatrzymasz się właśnie w Słowenii?

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz