Dary lasu, czyli suszenie grzybów

Obecnie suszenie grzybów cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w okresie sezonu. Suszone grzyby są podstawowym składnikiem zupy grzybowej, bigosu, ale także wigilijnych pierogów oraz kapusty z grzybami. Można dodać również do wielu innych dań. I nawet niewielka ilość suszonych grzybów może sprawić, że danie staje się bardzo aromatyczne i smaczne. Suszenie jest jednym ze sposobów na przedłużenie świeżości jedzenia, a także grzybów. Suszenie polega na odparowaniu wody oraz zabezpieczeniu w ten sposób produktów przed zbyt szybkim zepsuciem. Istnieją różne metody suszenia grzybów, na przykład wyspecjalnej w suszarce, w piekarniku, na nitce lub na kaloryferze.

Kiedy najlepiej zbierać grzyby?

Na stronie ladnydom.pl odnaleźć można podstawowe Przybory i akcesoria dla grzybiarzy. Termin zbierania grzybów uzależniony jest przede wszystkim od pogody. Żeby uwielbiają dużą wilgotność powietrza oraz ciepło. Tym samym sezon może rozpocząć się nawet w sierpniu. Jednak idąc na grzybobranie lub kupując grzyby należy zwrócić uwagę czy nadają się one do suszenia. Aby suszyć grzyby muszą być one świeże oraz Nie posiadać oznak wsucia. Nie mogą być jednocześnie zbyt małe, gdyż w procesie suszenia grzyby jeszcze bardziej zmniejszą swój rozmiar. Jednak należy unikać także grzybów zbyt dużych, gdyż posiadają one większą ilość wody, co mogłoby być nieco kłopotliwe podczas suszenia. 

Jakie grzyby najbardziej nadają się do suszenia?

Należy także zrezygnować z suszenia grzybów posiadających wilgotną skórkę, na przykład z maślaków. Najlepiej jest suszyć grzyby takie jak koźlarze, borowiki, podgrzybki oraz smardze po ususzeniu zachowują swoje wysokie walory smakowe, a jednocześnie posiadają bardzo piękny aromat. Do suszenia nadają się również kurki oraz Kanie. Mogą stanowić bardzo ciekawy dodatek do wielu dań oraz potraw. Istnieją miejsca, gdzie występują tylko konkretne gatunki grzybów. Najczęściej wieloletniej grzybiarzy mają tego świadomość, poszukując tych grzybów, które są najbardziej cenione oraz aromatyczne. Ponadto zebrane grzyby należy właściwie przygotować przed procesem suszenia. Przede wszystkim muszą być odpowiednie oczyszczone. W tym celu warto wykorzystać szczotkę do czyszczenia grzybów. W ten sposób można usunąć z nich piasek, a także resztki ściółki Leśnej. Istnieje także możliwość przetarcia grzybów wilgotną ściereczką, aby jeszcze lepiej usunąć z nich zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że grzyby przeznaczone do ususzenia nie mogą być umyte w wodzie. Woda mogłaby wynikać do głębokich struktur grzybów oraz znacznie wydłużać i utrudniać proces suszenia. Przydatny jest także nożyk do grzybów, którym można pokroić egzemplarzy na mniejsze kawałki. Ważne jest, aby przy borowikach oraz koźlarzach odkroić kapelusze od trzonów. Natomiast większe kapelusze warto pokroić na plastry o grubości około 1/2 cm.

Suszone grzyby

Jak poprawnie suszyć grzyby?

Grzyby można suszyć na wiele sposobów. Ważne jest, aby najpierw jednak dokładniej oczyścić oraz pokroić. Następnie można przejść już do etapu właściwego suszenia. Grzyby z łatwością można wysuszyć w nowoczesnej suszarce do żywności. Posiada ona nawiew ciepłego powietrza, który powoli usuwa w jego grzybów. Suszenie trwa wówczas od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od wielkości suszarki oraz grubości grzybów. Można wybrać także suszenie w piekarniku nagrzanym do niezbyt wysokiej temperatury. Należy jednak delikatnie uchylić drzwiczki piekarnika, aby nadmiar wilgoci mógł zostać odparowany. Tradycyjnym sposobem suszenia grzybów jest zawieszanie ich na nitce nad kuchenką. Jednak jest to sposób coraz rzadziej wybierany ze względu na to, że suszenie w ten sposób trwa bardzo długo. Istnieje także możliwość suszenia grzybów na słońcu, na przykład na kamieniach lub na siatce. Należy jednak wówczas uważać, aby na grzybach nie pojawiły się owady, które mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia. Najbardziej efektywny jest oczywiście suszenie grzybów w specjalnej suszarce elektrycznej. Suszarka umożliwia zachowanie wyjątkowego smaku grzybów oraz ich aromatu. Tego typu urządzenie nadaje się również do suszenia warzyw, kwiatów oraz ziół. Urządzenie posiada kilka poziomów. Natomiast na dole umieszczony jest specjalny wentylator, z którego powietrze przechodzi przez kolejne poziomy oraz osusza rozłożone tam grzyby. Suszarka jest bardzo prosta w obsłudze, a jednocześnie często dostać się można w atrakcyjnej cenie. Optymalnym czasem do wysuszenia grzybów z wykorzystaniem suszarki będzie nawet 6 godzin.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz