Co zrobić, gdy kontrahent Cię oszuka? Jak walczyć o swoje prawa?

​Prowadzenie swojej firmy nie jest łatwe, a wręcz jest wyjątkowo trudne. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo i dotyczą one nie tylko dużej konkurencji, ale też faktu, że przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie. A jednocześnie brak znajomości przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności. Ale mogą pojawić się też inne problemu. Co zrobić, gdy kontrahent Cię oszukał? Jak walczyć o swoje prawa?

Prowadzenie firmy może być łatwiejsze

Życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać. Z tego też powodu zamiast spędzać czas nad papierkową robotą, która jest skomplikowana i w obliczeniach, rozliczeniach czy prowadzeniu księgowości łatwo jest popełnić błąd, lepiej sobie pomóc zatrudniając specjalistów, którzy zajmują się obsługą prawną dla firm. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ale też niweluje stres. Wreszcie nie musicie zastanawiać się czy gdzieś w rozliczeniach nie popełniliście błędu, co mogłoby skutkować nałożeniem wysokiej kary. Jednocześnie obsługa prawna dla firm wcale nie jest usługą kosztowną. Do tego jeżeli dojdzie do kontroli urzędu skarbowego, to specjalista może Was reprezentować. Trudno jest doszukać się wady takiego rozwiązania. Wolny czas możecie wykorzystać na szukanie nowych klientów czy po prostu na wypoczynek.

Co zrobić, gdy zostaliście oszukani przez kontrahenta?

Zatrudnienie firmy, która zadba o Waszą księgowość czy doradzi w wątpliwościach prawnych jest wygodą. Ale jednak nadal czeka na Was wiele zagrożeń. Otóż jednym z większych problemów może być sytuacja, gdy zostaniecie oszukani przez kontrahenta. Takie sytuacje zdarzają się naprawdę często i dlatego tak ważne jest, by z nimi walczyć, nawet jeżeli jesteście ofiarą oszustwa na niezbyt wysoką kwotę. Na początek możecie przejść do w miarę prostych rozwiązań i wysłać wezwanie do zapłaty. Jeżeli Wasze prośby o uiszczenie należności nie przynoszą efektów to rzeczywiście od razu wysyłajcie wezwanie do zapłaty. Pamiętajcie jednak, że nie jest to procedura prawna, ale jednak jest wyraźny sygnał dla dłużnika, że jesteście w stanie wejść nawet na drogę sądową. Oczywiście dokument powinien zawierać określone informacje. Należy w nim wyznaczyć ostateczny termin spłaty długu, ale też informacje, że jeżeli nie zostanie ona uregulowana to sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Wiadomo, że opóźnienia skutkują też powiększeniem jej o odsetki. Takie pismo należy wysłać listem poleconym. Pamiętajcie, aby zachować w piśmie właściwy, formalny język. Jednocześnie wezwanie do zapłaty wyczerpuje już możliwości polubownego załatwienia sprawy.

Złożenie pozwu do sądu

Pamiętajcie, że ze złożeniem pozwu do sądu nie należy czekać w nieskończoność, bo tego typu rozliczenia przedawniają się po upływie dwóch lat i tutaj zastosowanie ma art. 554 kodeksu cywilnego. Pomoc prawna dla firm jest tutaj niezbędna. Warto by Wasze interesy reprezentował doświadczony prawnik. Jednocześnie wchodząc na drogę sądową macie do wyboru postępowanie tradycyjne, czyli przed tradycyjnym sądem, ale też wersję postępowania przed e-sądem ( w tym przypadku musicie zarejestrować się na oficjalnej stornie i złożyć wniosek).

Jakie informacje muszą znaleźć się w pozwie?

W każdy pozwie muszą znaleźć się takie informacje jak: kto pozywa kogo (trzeba wpisać szczegółowe dane wierzyciela oraz dłużnika), co jest przedmiotem pozwu ( w tym przypadku jest to nieuiszczona kwota, ale też podstawa do jej uiszczenia,a więc niezapłacona faktura). Należy też powołać się na określone dowody i przedstawić pełne uzasadnienie dlaczego doszło do sporu i co jest jego istotą. Teraz musicie już czekać na decyzję sądu i jeżeli wygracie sprawę, a zapewne tak się stanie, to sąd wyda nakaz zapłaty bądź też wyrok. Jednocześnie po wygranej sprawie koszty sądowe pokrywa nieuczciwy kontrahent. Może się jednak okazać, że pomimo nakazu zapłaty nieuczciwy kontrahent nadal nie chce zapłacić. W takim przypadku nadal macie szanse na odzyskanie pieniędzy. W tym przypadku musicie walczyć, by sprawa została skierowana do komornika, który przeprowadzi egzekucję komorniczą.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz