Jak łatwo spłacić pożyczkę od ręki? Garść cennych wskazówek

Wzięcie pożyczki nie jest dzisiaj wcale trudne. Większą trudność sprawia spłata zadłużenia. Zobacz, co zrobić, by pożyczka od ręki była spłacona szybciej i bez większych problemów. Metody są naprawdę proste.

Pożyczka od ręki – nie taka straszna, kiedy myślisz rozsądnie

Życie układa się bardzo różnie. Raz są lepsze czasy, innym razem gorsze. Rozsądny człowiek wie, że musi się przygotować na każdą ewentualność. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie oszczędności, ale kiedy ich nie ma, a wydatki rosną, trzeba się rozejrzeć za innymi źródłami finansowania. Nie zawsze można zmienić pracę lub wyjechać za granicę w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Czasami jedynym rozwiązaniem będzie pożyczenie pieniędzy. Część osób bardzo pozytywnie podchodzi do takiego działania, uznając, że pożyczka od ręki jest wygodną formą poprawy swojej sytuacji finansowej, z kolei inne osoby wystrzegają się takiego rozwiązania. Tak naprawdę jedni i drudzy mają rację, bo wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do kwestii pożyczania, jaka jest nasza sytuacja, czy jesteśmy odpowiedzialni i czy rzeczywiście potrzebujemy pieniędzy, które chcemy pożyczyć.

Każda pożyczka niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia, a więcej na ten temat możesz się dowiedzieć na 7pozyczki.pl/pozyczka-od-reki.

Co zrobić, gdy już zdecydujesz się pożyczyć pieniądze i trzeba będzie zacząć je spłacać? Plan postępowania wcale nie jest trudny. Trzeba go tylko zrozumieć i konsekwentnie realizować.

Zrób bilans zarobków i wydatków

Przede wszystkim pomyśl realnie o tym, ile zarabiasz. Załóż sobie specjalny zeszyt albo arkusz w Excelu i wpisz w nim kwotę zarobioną w poprzednim miesiącu, a następnie wszystkie koszty, jakie w tym miesiącu poniosłeś. W pierwszej kolejności uwzględnij koszty stałe, takie jak czynsz, abonament za telewizję, internet i telefon, zakup paliwa do samochodu i tak dalej. Odejmij od kwoty zarobków wszystkie koszty stałe i zobacz, ile miesięcznie zostaje Ci na zakupy oraz przyjemności. Następnie od kwoty, która pozostała w tym obliczeniu odejmij wszystkie wydatki, jakie planujesz w danym miesiącu, a zobaczysz, ile pieniędzy zostanie Ci na oszczędności i na ewentualną spłatę zaciągniętej pożyczki.

Ustal priorytety w wydawaniu

Nie wszystkie rzeczy, na które wydajesz, są tak samo ważne. Oczywiście musisz kupić jedzenie, musisz dojechać do pracy, musisz zapłacić za prąd i zamieszkanie, ale niekoniecznie potrzebujesz w tym miesiącu nowego telewizora, telefonu, czy drogiego płaszcza. Musisz ustalić sobie priorytety i w pierwszej kolejności opłacać wszystkie niezbędne wydatki, przede wszystkim rachunki, a dopiero później wydawać na przyjemności. Ogromny błąd popełniasz wtedy, gdy po odebraniu wypłaty udajesz się od razu na duże zakupy i nie żałujesz sobie pieniędzy, a dopiero później przychodzisz do opłacania rachunków. Może się okazać, że nie starczy Ci pieniędzy, a nawet jeśli starczy, to nie zostanie już nic ponadto, co musisz wydać.

Zrezygnuj ze zbędnych wydatków

Wykreśl z listy wydatków przedmioty, które nie są Ci potrzebne. Nie potrzebujesz czwartego serwisu do kawy, dziesiątego kwiatka na parapecie i piątej różowej pomadki. Zanim spłacisz pożyczkę, musisz nieco zacisnąć pasa i po prostu zrezygnować z przyjemności i rzeczy zbędnych. Zamiast chodzić do kina, wypożycz film i obejrzyj go w domu. Zamiast iść na obiad do restauracji, zrób większe zakupy i ugotuj we własnej kuchni. Przez jakiś czas musisz sobie po prostu odmówić takich ponadprogramowych wydatków, żeby szybciej i łatwiej spłacić pożyczkę. Może się okazać, że tych „zbytków” jest w Twoim życiu tak dużo, że płacisz za nie nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Postaraj się o dodatkowe źródło dochodów

W zależności od tego, jak termin spłaty został ustalony dla swojej pożyczki, warto rozważyć możliwość podjęcia dodatkowego zatrudnienia. Jeśli pożyczka od ręki ma być spłacona w ciągu miesiąca czy dwóch, to zwykle nie ma takiej konieczności, ale jeśli weźmiesz pożyczkę na raty, to jak najbardziej warto rozejrzeć się za dodatkową pracą. Możesz robić tak naprawdę wszystko – pomagać w kuchni restauracji, roznosić ulotki, umyć okna u sąsiada, zatrudnić się jako kelnerka lub wziąć w pracy płatne nadgodziny. Grunt to pomyśleć o tym, jak możesz tymczasowo poprawić swoją sytuację finansową w taki sposób, by spłata pożyczki nie odcisnęła na Tobie zbyt dużego piętna.

Więcej cennych porad oraz pełny ranking pożyczek znajdziesz na stronie 7pozyczki.pl. Pożyczaj mądrze i planuj swój budżet jeszcze dokładniej z cennymi poradami specjalistów do spraw finansów.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz