Czy podział kosmetyków na męskie i damskie ma sens? Jak znaleźć najlepsze produkty?

​Na pierwszy rzut oka kobietę i mężczyznę różni wiele. Czy jednak również różni się nasza skóra i to na tyle znacząco, że powinniśmy używać innych kosmetyków? Często zdarza się, że mężczyzna podbiera kosmetyki pielęgnacyjne swojej partnerce i odwrotnie. Czy takie postępowanie jest słuszne i czy może szkodzić skórze? Wreszcie należy zadać sobie pytanie: czy podział kosmetyków na męskie i damskie ma sens? Jak znaleźć najlepsze produkty? Pytań sporo, a jakie mamy na nie odpowiedzi? Przekonajcie się i przeczytajcie nasz poradnik.

Czym różni się męska skóra od kobiecej?

Zarówno skóra, włosy, jak i paznokcie u kobiet i u mężczyzn różnią się. Należy zacząć od tego, że pH męskiej skóry jest inne niż kobiecej, co oznacza, że ma bardziej kwaśny odczyn. Zatem kosmetyki damskie na męskiej skórze mogą zachowywać się inaczej. Odczyn kobiecej skóry jest wyższy. Kobiety mają też cieńszą skórę. U mężczyzn jest ona grubsza, bardziej zwarta, zawiera więcej włókien elastyny i kolagenu. To właśnie dlatego mężczyźni starzeją się później niż kobiety. To jednak jeszcze nie wszystkie różnice. Grubsza warstwa rogowa męskiej skóry sprawia, że przyswajalność składników lipidowych w przypadku mężczyzn jest mniejsza. Skóra męska naturalnie wydziela więcej łoju i potu przez wpływ androgenów. W związku z tym zachowuje dłużej jędrność i młody wygląd. Jednak wiąże się z tym pewien minus, żeby nie było tak pięknie, a mianowicie mężczyźni przez takie właściwości skóry są bardziej narażeni na zaskórniki czy trądzik. Jeśli ten ostatni występuje w wieku młodzieńczym to jest często nasilony i nierzadko pozostawia po sobie trwałe ślady na skórze. O ile skóra damska starzeje się po 25 roku życia, o tyle skóra męska rozpoczyna ten proces często dopiero około 40 roku życia. Różnice są zatem znaczne.

Czy kobieta i mężczyzna mogą używać tych samych żeli pod prysznic czy kremy?

Wspomnieliśmy o tym, że pH skóry mężczyzny jest niższe niż kobiety. W związku z tym kosmetyki damskie na jego skórze będą pachniały nieco inaczej i nie zawsze korzystnie. Oczywiście mężczyzna może sięgnąć po żel po prysznic dla kobiet, tak jak kobieta może podbierać mężczyźnie żele męskie pod prysznic. Jeśli żadnemu z nich nie przeszkadza zapach to nie ma przeszkód, bo taki produkt nie zaszkodzi, jednak skoro można wybrać produkt dedykowany danej skórze, która tak bardzo się różni, to dlaczego tego nie robić. Żele pod prysznic dla mężczyzn w ofercie Facetaria.pl mają męskie nuty zapachowe. Nie brakuje nut drzewa sandałowego czy piżma, które są wyjątkowo intensywne. Męskie żele nie będą też miały tłustej formuły, która może wystąpić w przypadku produktu damskiego, w końcu kobiety potrzebują produktów lipidowych, bo ich skóra jest cieńsza, a mężczyźni z wyżej wymienionych powodów nie.

Dlaczego mężczyzna powinien sięgać po męskie perfumy?

Choć często tworzone są perfumy typu unisex, to jednak każda z płci chętnie sięga po te skierowane dla mężczyzn lub kobiet, w zależności od płci biologicznej. Ze względu na różnice w pH skóry, a także nuty zapachowe mężczyźni chętniej sięgają po mocniejsze, męskie nuty zapachowe, co wcale nie oznacza, że wszystkie takie są. Wśród męskich perfumów nie brakuje też zapachów świeżych, kwiatowo-owocowych, ale najczęściej jednak są to produkty unisex. Na każdej skórze ze względu na jej specyficzny zapach perfumy mogą pachnieć nieco inaczej, a jeśli do tego doda się różnice w pH skóry, to zdecydowanie większe prawdopodobieństwo jest, że mężczyzna dobierze odpowiadający mu zapach z gamy męskich perfum.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki męskie do codziennego stosowania, a jakie kobiece?

Jeżeli chodzi o stosowane na co dzień kremy, to na pewno męskie powinny mieć lekką formułę i szybko się wchłaniać. Po produkty przeciwzmarszczkowe mężczyzna może sięgnąć ok. 40 roku życia, chyba że pierwsze objawy starzenia pojawią się szybciej. Z kolei kobiety generalnie powinny zacząć używać tych produktów już po 25 roku życia. Kobiece kremy wzbogacone są o potrzebne ich skórze kolagen i elastynę. Tego męska skóra przynajmniej do 40 roku życia nie potrzebuje, bo męska skóra jest wtedy ciągle jędrna, zatem nie ma sensu stosowania tych samych kremów. Do tego kremy damskie mają cięższą formułę, bardziej lipidową, bo właśnie tego ich skóra potrzebuje.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz