Na co zwrócić uwagę kupując ekspres ciśnieniowy?

Podjęliście już decyzję, że jako zapaleni kawosze pragniecie mieć takie cudo w domu. Jest to oszczędność czasu ale tez i pieniędzy. Taka sama kawa jak w kawiarni możecie cieszyć się w domu i nie wydawać na nią kilkunastu złotych. Ma to znaczenie szczególnie jeśli mieszkacie poza wielkimi miastami a nadal kochacie smak profesjonalnie zrobionej kawy. Jeśli zakupicie syropy smakowe będzie zupełnie tak jak w sieciowej kawiarni.

Dlaczego warto wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy?

Na rynku do wyboru jest wiele opcji do wyboru. Można sobie parzyć kawę „zalewajkę” w szklance, można też parzyć kawę w kawiarce, albo użyć do tego celu drippa. Co do ekspresów jest też wiele innych tańszych opcji jak ekspresy przelewowe czy kapsułkowe, ale prawdziwi pasjonaci doskonale wiedzą, że nic tak nie smakuje jak kawa z ekspresu ciśnieniowego. Jest powód, dla którego nie spotykamy innych urządzeń w profesjonalnych kawiarniach.

Jakie są zalety takiego urządzenia:

 • Jest bardziej zaawansowane
 • Pozwalają na zrobienie różnych rodzajów kaw
 • Często są wyposażone w dodatkowy spieniacz do mleka
 • Mają tez wiele przydatnych funkcji
 • Kawa z takiego ekspresu jest zwyczajnie lepsza w smaku a do tego zdrowsza

Warto zainwestować od razu w taki ekspres, który będzie automatycznie mielił ziarno tuż przed parzeniem. Kupujemy wtedy kawę nie zmieloną i wsypujemy do odpowiedniego pojemnika, wciskamy guzik na urządzeniu a ten robi wszystko za nas i w parę chwil kawa jest już gotowa. Świeżo mielona kawa jest najlepsza gdyż zawiera więcej olejków eterycznych, które w już ze zmielonych ziaren szybko wietrzeją. A to właśnie one sprawiają, że gotowy napój tak bardzo nam smakuje.

Przydatne dodatkowe funkcje

Kiedy już podejmujecie taką inwestycję warto też zwrócić uwagę czy urządzenie ma dodatkowe funkcje. Przydatne mogą być:

 • Automatyczne dozowanie wody i kawy – dzięki czemu możemy przygotowywać różne rodzaje napojów
 • Dyszę pary – czyli spieniacz do mleka, dla miłośników cappuccino i latte
 • Filtr wody – szczególnie kiedy mamy twardą wodę, pozwala na oczyszczenie jej przed zaparzeniem kawy
 • Funkcje regulacji mocy – aby móc wybrać słabszy lub mocniejszy napar
 • System ESE – jeśli mamy ochotę na kawę z saszetki
 • Funkcję samooczyszczenia – bardzo ważne szczególnie jeśli lubimy kawę z mlekiem
 • Wyświetlacz LCD – aby łatwiej sterować urządzeniem i obserwować postęp parzenia

Moc ekspresu

Kiedy kupujemy urządzenie chcemy by było i efektywne i ekonomiczne. Od mocy ekspresu zależy moc grzałki, a to przekłada się i ans sam napój i na rachunki za prąd. Im wyższa moc urządzenia tym szybciej grzałka osiąga odpowiednią temperaturę. Najmniejsze mają moc od 800W, te bardziej profesjonalne do 1400W.

Ciśnienie

W ekspresie ciśnieniowym to podstawowa kwestia wyrażana w barach. Określa pod jakim ciśnieniem woda przepływa przez zmielone ziarna. Ma to znaczenie w zależności od tego jak mocny napar chcemy uzyskać. Niskociśnieniowe mają około 4 barów, ale kawa potrafi parzyć się w nich nawet i 15 minut. Te wysokociśnieniowe dysponują już co najmniej 9 barów i napar gotowy jest w 30 sekund. Co charakterystyczne im wyższe ciśnienie tym kawa bardziej aromatyczna.

Inne ważne cechy

Zdecydowaliście się już na ekspres o wysokim ciśnieniu, funkcji spieniania mleka, samoczyszczący, z wyświetlaczem LCD, na którym wybieracie rodzaj napoju kawowego według uznania więc na co jeszcze musicie zwrócić uwagę?

 • Na wielkość pojemnika na wodę. Ma to o tyle znaczenie, że im większy pojemnik tym rzadziej trzeba go będzie napełniać. Z drugiej strony jeśli pijecie trochę mniej kawy a woda ma stać w pojemniku lepiej zdecydować się na coś mniejszego.
 • Wielkość pojemnika na kawę. Jeśli jest duży to tez dobrze, ponieważ nie trzeba pamiętać aby go uzupełniać. Z drugiej strony ziarna kawy mogą wietrzeć i kawa po jakimś czasie już nie będzie tak aromatyczna.
 • Rozmiar samego urządzenia. Poważna kwestia kiedy mamy do dyspozycji mała kuchnię. Oczywiście jeśli ma on wszystkie zakładane funkcje to nie musimy dodatkowo trzymać spieniacza do mleka i młynka do kawy, czym oszczędzamy miejsce, ale warto też mieć na uwadze ile miejsca zajmie samo urządzenie.
 • Płyta podgrzewająca. Ważna szczególnie kiedy jesteście zapominalscy i kawa dłuższy czas stoi przy ekspresie. Dzięki temu napój będzie ciepły dłuższy czas.

Zdecydowani na ekspres? Sprawdźcie ofertę na stronie http://www.krups.com.pl/products/90.

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz