Objawy niedoboru biotyny

Biotyna, inaczej witamina H, należy do witamin z grupy B. Znajduje się m.in. w jajach i wątrobie. Jej objawy to łuszczenie się skóry, wypadanie włosów i kruszenie się paznokci. U osób z niedoborem biotyny mogą pojawić się problemy z koncentracją i senność.

Biotyna – najważniejsze informacje

Biotyna jest witaminą z grupy B magazynowaną w wątrobie. Bywa też nazywana witaminą H (od niemieckiego „Haut” – skóra). Odpowiada za transportowanie dwutlenku węgla w wielu procesach przemiany materii. Wspomaga wchłanianie witaminy C i bierze udział w metabolizowaniu tłuszczów i białek. Jest też wykorzystywana w przemianie aminokwasów i cukrów. Wpływa na prawidłowy stan skóry i włosów: zapobiega ich wypadaniu i siwieniu. Wraz z witaminą K bierze udział w produkcji protrombiny, czyli białka wpływającego na krzepnięcie krwi. Biotyna znajduje się w produktach zwierzęcych oraz roślinnych. Największe ilości tej witaminy są w wątrobie i żółtkach jaj, a także w mące ryżowej, sojowej i pełnoziarnistej. Aby uzupełnić jej poziom, można sięgnąć po marchewkę, szpinak lub pomidory, a także migdały, orzechy ziemne i włoskie. Niedobór biotyny suplementuje się także preparatami witaminowymi, takimi jak Biotebal.

Niedobór biotyny – objawy skórne

Zbyt niski poziom biotyny może się objawiać łuszczeniem się naskórka. Występuje ono także u niemowląt i jest określane mianem ciemieniuchy. Dzieci w tym wieku ze zbyt małą ilością witaminy K cierpią także na łojotokowe zapalenie skóry. U dorosłych także dochodzi do łuszczenia się i łojotokowego zapalenia skóry głowy. Ich skóra może przybrać szarawy kolor. 

Wypadanie włosów i osłabienie paznokci

Z łojotokowym zapaleniem skóry głowy wiąże się nadmierne wypadanie włosów. Osoba z niedoborem biotyny może zauważyć u siebie także kruszenie się paznokci. Płytka paznokciowa staje się natomiast bardzo cienka.

Pogorszenie samopoczucia i inne objawy ze strony układu nerwowego

Zbyt niski poziom biotyny powoduje także objawy ze strony układu nerwowego oraz objawy ogólne. Należą do nich: obniżona koncentracja, otępienie lub rozdrażnienie i senność. Pojawia się także szybsza męczliwość i osłabienie. Osoby z niedoborem biotyny mają problemy z depresją. Może wystąpić także uczucie lęku. Odczuwają również objawy neurologiczne, takie jak bóle mięśniowe bądź parestezje (nagle pojawiające się mrowienie lub drętwienie).

Niedobór biotyny a układ pokarmowy

Za niska podaż biotyny podnosi także poziom cholesterolu i barwników żółciowych we krwi. Może dojść do obniżenia apetytu. Niekiedy pojawiają się też wymioty i biegunka.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz