Jaki plafon wybrać?

Oświetlenie domowych wnętrz bardzo często uwzględnia plafony. Tego typu oprawy znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach, a dzięki dużej różnorodności dostanych na rynku modeli, możemy dopasować je do mieszkania bez względu na to, w jakim stylu je urządzamy. Czym kierować się wyborze plafonu?

Zalety plafonów

Plafony to oprawy oświetleniowe stanowiące alternatywę dla żyrandoli. Ich cechą szczególną jest to, że najczęściej ściśle przylegają do powierzchni sufitu, ale nie tylko – chętnie montowane są również na ścianach, zastępując powszechnie wykorzystywane na nich kinkiety.

Do zalet plafonów należy z pewnością ich różnorodność – bogactwo form, rozmiarów i sposobów wykończenia. Jednak nie należy zapominać o tym, że dzięki swojej charakterystycznej budowie doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach niskich, gdzie typowy żyrandol nie spełniłby swojej roli i byłby po prostu niepraktyczny.

Plafony skutecznie oświetlają wnętrza i doskonale odnajdują się w roli oświetlenia głównego. Można zamocować je w salonie, sypialni, korytarzu, kuchni czy łazience, a także dopasować do aranżacji pokoju dziecięcego. Co więcej, przyczyniają się również do tworzenia przytulanej atmosfery, co jest efektem tego, że rzucają na sufit subtelną, nastrojową poświatę. Jeśli ponadto zdecydujemy się na model z diodami LED, nasza oprawa będzie działała energooszczędnie.

zalety plafonów

Jak dopasować plafon do wnętrza?

W ofercie producentów znajdziemy plafony w wielu rozmiarach, kształtach i stylach. Jedną z ważniejszych kwestii, którą powinniśmy uwzględnić podczas zakupu takiej oprawy oświetleniowej jest jej wielkość. Im większe jest nasze pomieszczenie, a tym samym powierzchnia sufitu, tym większy plafon powinniśmy wybrać – dzięki temu nie tylko będzie skutecznie rozjaśniał wnętrze, ale także dobrze się zaprezentuje. W małym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się z kolei mniejszy plafon, który nie przytłoczy optycznie przestrzeni.

Podczas wyboru plafonów do mieszkania weźmy pod uwagę także stylistykę, w jakiej są utrzymane poszczególne pomieszczenia. W aranżacji tradycyjnej dobrze wypadnie taka sama oprawa. We wnętrzu modernistycznym lepiej sięgnąć po lampę inspirowaną najnowszymi trendami.

plafon

Plafony – od minimalizmu do glamour

Współczesna oferta plafonów jest tak bogata, że pozwoli dopasować oprawy do każdego wnętrza. Do wyboru mamy modele okrągłe i prostokątne. Niektóre emitują światło całą swoją powierzchnią, a inne wyposażone są w kilka osobnych źródeł światła osadzonych na wspólnej podstawie.

Wśród klasycznych kształtów znajdziemy projekty zupełnie nowatorskie o fantazyjnej formie. Gładkie i lśniące powierzchnie opraw kontrastują z modelami pełnymi zdobień i różnorodnych wzorów, a minimalistyczne metalowe akcenty stosowane są równie chętnie, co kryształowe dodatki. Należy wspomnieć także o szerokim wyborze barw i ich połączeń, w jakich dostępne są oprawy tego typu. Takie bogactwo sprawia, że plafony pasują do wszystkich wnętrz – minimalistycznych, glamour, klasycznych, vintage czy skandynawskich. Wystarczy jedynie spośród szerokiej oferty umiejętnie wybrać odpowiednie modele.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz