Wykładzina PVC- rodzaje i możliwości zastosowania

Podłoga pełni w naszych domach i mieszkaniach niezwykle wiele funkcji. Niemniej jednak zwykle zwracamy uwagę na to, by jej wykończenie było jak najbardziej eleganckie oraz praktyczne. Nic więc dziwnego, że wybór podłogi zajmuje nam najwięcej czasu i pochłania wiele energii. Okazuje się, że rynek oferuje w tym zakresie niezwykle szeroki asortyment, w efekcie ciężko jest podjąć jednoznaczną decyzję. Jednak na szczególną uwagę zasługuje wykładzina PVC. Jakie są jej właściwości, rodzaje oraz możliwości zastosowania?

Co wyróżnia wykładzinę PVC?- właściwości

Wykładziny PVC cechują się szeregiem niezwykle interesujących właściwości. Zawdzięczają to przede wszystkim konstrukcji, na którą składają się elementy z polichlorku winylu. Dzięki jego zastosowaniu, znacznie wzrastają właściwości użytkowe. Na wstępie warto zaznaczyć, że wykładzina PVC zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne, gdyż występuje ona nie tylko w wielu kolorach, ale przede wszystkim także i teksturach. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by dopasować ją idealnie do swoich potrzeb. Oczywiście, by wykładzina PVC mogła spełniać swoją rolę musi pochodzić od sprawdzonego producenta jak np. forbo.com. Posiada on w asortymencie różnorodne wykładziny PVC, które gwarantują najwyższą jakość. Niemniej jednak do najważniejszych właściwości i zalet wykładzin PVC można zaliczyć:

  • wysoką odporność na ścieranie, a także na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania.
  • niezwykłą łatwość utrzymania ich w czystości
  • świetną izolację, zarówno termiczną jak i akustyczna
  • szybką i prostą konwersację
  • walory antypoślizgowe
  • różnorodność dostępnych modeli

Wykładzina PVC z pewnością wyróżnia się także tym, że nie pochłania ona wilgoci i jest w całości antystatyczna. Dzięki temu możliwie jest utrzymanie standardu higienicznego i odpowiedniego poziomu czystości w pomieszczeniu. Wykładzina PVC świetnie uchroni również przed utratą ciepła. Bawiące się na niej dzieci czy chodzenie po niej bosymi stopami staje się niezwykle komfortowe. Warto również zwrócić uwagę na to, że są one dość przystępne pod względem cenowym i banalnie proste w montażu.

Jakie są rodzaje wykładzin PVC?

Wykładziny PVC można podzielić przede wszystkim na właściwości oraz na efekty w zakresie wykończenia. Wobec tego można wyróżnić:

  • wykładziny PVC homogeniczne- są to wykładziny wykonane jedynie z jednej warstwy materiału. Cechuje je niezwykle jednolita struktura. Często na jej powierzchni można zauważyć smugi lub plamki. Jest to efekt "pracowania" PVC na podłodze.
  • wykładziny PV heterogeniczne- to przeciwieństwo wykładzin homogenicznych. Składają się one z kilku warstw materiału. Pokryte są one akrylem lub PVC. Często mają one właściwości dekoracyjne.

Jakie są możliwości wykorzystania wykładzin PVC?

Biorąc pod uwagę właściwości użytkowe wykładzin PVC, a także ich walory estetyczne, śmiało można powiedzieć, że sprawdzą się one świetnie zarówno we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Bardzo często wykorzystuje się je na podłodze w mieszkaniu, ale także na powierzchniach tarasowych czy balkonowych. Coraz powszechniej wykładziny PVC znajdują również zastosowanie w miejscach, w których podłoga jest intensywnie eksploatowana jak np. klatki schodowe. Świetnie się ona sprawdzi również w miejscach użyteczności publicznej jak np. butiki czy sklepy, gdyż jest ona niezwykle uodporniona na intensywną eksploatację. Jednak obecnie wykładziny PVC są naczelnym elementem wykończenia podłóg w domach i mieszkaniach, a także stanowią ekonomiczną alternatywę dla parkietów i paneli.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz