Pilarka czy wyrzynarka – czym ciąć?

Pilarki i wyrzynarki to narzędzia przeznaczone do cięcia. Wiele osób zastanawia się, który sprzęt jest lepszy, jednak na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od naszych potrzeb, a każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Czym zatem ciąć?

Jaka wyrzynarka sprawdzi się najlepiej?

Jaka wyrzynarka sprawdzi się najlepiej? Wyrzynarka wyposażona jest w brzeszczot, który pracuje w ruchu „góra-dół”. Jedyne, co musimy zrobić, to ustawić stopę prowadzącą prostopadle do ciętego materiału i płynnym ruchem przesuwać urządzeni wzdłuż wyznaczonej przez nas linii cięcia.

Warto wiedzieć, że wyrzynarka pozwala na wykonywanie cięć nie tylko po linii prostej. Z powodzeniem obrobimy materiał po łuku czy też wytniemy inny kształt. Jest zatem niezwykle uniwersalnym narzędziem.

Wadą urządzenia jest tak zwany efekt wężykowania. Może on być widoczny zwłaszcza podczas pracy w materiale o większej grubości. W takich warunkach brzeszczot o wiele bardziej się nagrzewa i jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, w tym zwłaszcza wykrzywienia i złamania.

Decydując się na zakup wyrzynarki, sprawdźmy czy została wyposażona w funkcję:

  • podrzynania – taka konstrukcja sprzętu pozwala na pracę brzeszczotu w dwóch płaszczyznach – klasyczny ruch góra-dół oraz dodatkowy cykliczny ruch do przodu. Przyspiesza to cięcie materiału, jednak sprawia, że krawędzie są nadszarpane,
  • odsysania wiórów – część wyrzynarek ma specjalną końcówkę, dzięki której do sprzętu możemy podłączyć zewnętrzne urządzenie do odsysania pyłu, czyli po prostu odkurzacza przemysłowego. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z obróbki materiału są natychmiastowo odsysane, co pozwala lepiej kontrolować pracę wyrzynarki.

Jeżeli zależy nam na posiadaniu wszechstronnego urządzenia, sprawdźmy, czy brzeszczot pozwala na cięcie nie tylko drewna, ale również materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych czy też metali. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać szersze spektrum prac.

Na jaką pilarkę warto się zdecydować?

Innymi urządzeniami doskonale nadającymi się do cięcia są wszelkiego rodzaju pilarki. W ich przypadku zasadniczy element tnący to tarcza. Taka konstrukcja umożliwia wykonywanie cięć wyłącznie po linii prostej, co jednak ma swoje atuty, gdyż pozwala uniknąć wężykowania.

Pilarki są również mocniejsze, a tym samym wydajniejsze niż wyrzynarki. Dzięki temu wykonywane cięcia są szybkie i bardziej dokładne. Wybierając pilarkę, warto zwrócić uwagę także na liczbę zębów tnących. Wpływa to bowiem na jakość cięcia. Im jest ich więcej, tym większa precyzja sprzętu.

Na rynku znajdziemy wiele pilarek różnego typu. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza pilarka szablasta. Wyposażona jest ona w brzeszczot, który wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne, w czym przypomina działanie klasycznej piły ręcznej, przy czym cięcia wykonywane są bez wysiłku ze strony operatora sprzętu.

Zaletą pilarki szablastej jest przede wszystkim to, iż umożliwia cięcie różnych materiałów. Drewno, metal, płyty gipsowo-kartonowe nie są jej straszne. Co więcej, dzięki kompaktowym rozmiarom, urządzenie działa nawet w trudno dostępnych miejscach.

Wybierając odpowiedni sprzęt do cięcia, musimy się kierować się przede wszystkim tym, czy jest on dostosowany do naszych potrzeb. Dopiero potem przyjrzyjmy się parametrom technicznym, takim jak moc urządzenia, głębokość cięcia, rodzaj uchwytu, liczba skoków na minutę czy też rodzaj tarczy lub brzeszczotu. Wówczas na pewno trafnie wybierzemy.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz