Czym jest wysokość robocza drabiny aluminiowej?

Szykując się do zakupu drabiny wysuwanej, w pierwszej kolejności sprawdzamy jej wysokość (długość). To słuszne podejście, warto jednak znać różnicę pomiędzy wysokością drabiny, a jej wysokością roboczą! Bardzo często mylimy te pojęcia, czego skutki mogą być dla nas dość dotkliwe.

Długość vs wysokość robocza

Drabiny wysuwane cechują się różną długością. Ma ona największe znaczenie ze względu na transport oraz przechowywanie. Wymiar ten to rzeczywista długość drabiny po złożeniu lub rozłożeniu - w większości przypadków producenci podają obie wartości.

Wysokość robocza natomiast to maksymalny zasięg pracy przeciętnego człowieka. Ma ona znaczenie ze względu na rodzaj planowanych przez nas czynności. Skąd bierze się wysokość robocza? To suma długości drabiny po jej rozłożeniu oraz ok. 1.5 m dodatkowego zasięgu. Skąd bierze się ten wymiar? Oblicza się go biorąc pod uwagę zasięg ramion przeciętnego, dorosłego człowieka, który stoi na maksymalnej (bezpiecznej!) wysokości. W przypadku drabin rozstawnych jest to trzeci stopień od góry, a dla drabin przystawnych czwarty. Należy jednak pamiętać, że wymiar dodawany różni się w zależności od producenta (czasem nawet o pół metra!), warto więc sprawdzać wysokość roboczą za każdym razem, gdy decydujemy się na zakup drabiny.

Rozsądek przede wszystkim

Zarówno długość drabiny wysuwanej, jak i jej wysokość robocza to bardzo ważne parametry przy wyborze drabiny. Mają one wpływ na bezpieczeństwo użytkownika, ale również i na wygodę pracy. Źle dobrana wysokość robocza może się dla nas równie źle skończyć! Niefortunny upadek w najlepszym wypadku spowoduje tylko ogólne potłuczenie, jednak czasem skutki są o wiele gorsze. Pamiętajmy więc o naszym bezpieczeństwie, stosując się do zaleceń producenta co do wysokości roboczej danej drabiny!

Wybór drabiny wysuwanej uzależniony jest od wielu czynników, jednak wysokość robocza należy do tych najbardziej kluczowych. Może ona znacząco zaważyć na naszym komforcie i efektywności pracy. Zanim podejmiemy decyzję w tej kwestii, upewnijmy się, że sprzęt sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz