Jak zaradzić sierści w domu? Rozwiązania dla właścicieli futrzaków

Czworonóg wnosi do domu mnóstwo radości i bardzo szybko staje się pełnoprawnym członkiem rodziny. Jego obecność sprawia jednak, że opiekunowi przybywa obowiązków, do których należą nie tylko codzienne spacery. Na dzielenie przestrzeni życiowej z futrzakiem nie zdecydują się alergicy, a naprawdę poważnie powinni przemyśleć to ci, którzy nie lubią sprzątać. Chyba, że mają swój sposób na sierść.

Sierść – na ubraniach, pościeli, podłodze… Czy warto z nią walczyć?

Kiedy pies lub kot mieszkają w domu, zakaz wchodzenia na łóżko i na kolana nie wystarczy, by ustrzec się przed wszechobecnością sierści. Problem związany z jej gubieniem potęguje się wiosną i jesienią, kiedy zwierzęta zaczynają linieć. Skutki są odczuwalne zwłaszcza dla właścicieli długowłosych futrzaków. Każda metoda walki z tabunami włosia przynosi jedynie tymczasowe efekty, nie znaczy to jednak, że należy jej zaprzestać – długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach zanieczyszczonych sierścią może przyczynić się do nasilenia objawów astmy, a nawet wywołać choroby pasożytnicze. Najlepiej jest połączyć dbałość o porządek z troską o to, by zwierzę gubiło jak najmniej sierści (co da się w pewnym stopniu kontrolować, ale o tym poniżej).

Patenty na sprzątanie sierści

Bardzo prostą, ale także dość pracochłonną metodę na sprzątnie sierści przedstawiła Anthea Turner – angielska „Perfekcyjna Pani Domu”. Jej sposób sprawdza się w usuwaniu włosów i sierści z małych powierzchni, np. ubrań, koców bądź kojców. Turner radzi, by założyć na dłoń gumową rękawiczkę, a następnie zamoczyć ją (pod bieżącą wodą lub spryskiwaczem) i przetrzeć miejsca, w których nagromadziło się włosie. Przylega ono do rękawiczki, ale pod warunkiem że czyszczony materiał jest gładki. Jednak dużo bardziej problematyczna do usunięcia jest wszechobecna i fruwająca po całym mieszkaniu sierść, która nie tylko się gromadzi na ubraniach, ale przede wszystkim wzdłuż ścian, w kątach i zakamarkach. Dokładne usunięcie włosów z podłogi jest więc możliwe tylko dzięki codziennemu odkurzaniu, a w tym może nas wyręczyć robot sprzątający, np. Robojet. Takie urządzenie jest wyposażone w gumowy wałek i dużą szczotkę z włosia, a ponieważ działa na pilot - dlatego w zasadzie całą pracę wykonuje bez ingerencji człowieka. Wystarczy włączyć albo zaprogramować robota, aby odkurzył za nas całą podłogę. Dodatkowo można usunąć sierść z podłogi za pomocą welurowego mopa, ścierki z mikrofibry albo gumowej ściągaczki. Ważne jednak, by robić to każdego dnia, bo im włosia jest więcej, tym trudniej je zebrać.

Jak dbać o zwierzaka, by gubił mniej sierści?

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny, któremu powinny być poddawane liniejące futrzaki, to czesanie (i strzyżenie w przypadku zwierząt długowłosych). Regularne usuwanie sierści za pomocą szczotki sprawia, że mniej włosów zostaje na podłodze. Istnieją jednak metody na ograniczenie wypadania sierści. Najważniejsze jest dbanie o zbilansowaną dietę pupila – bogatą w białka, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, C i E. Takie składniki zawierają dobre (a niekoniecznie drogie) karmy, które powinny stanowić główne źródło pożywienia dla zwierząt domowych. Niedobory witamin i minerałów można uzupełniać przekąskami, jak również suplementami diety z biotyną i cynkiem.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (1)
  • Jula77 #1

    mam robota ale innej marki - Roomba i potwierdzić mogę że do sierści jest super dzięki gumowym szczotkom. nie wiem czy robojet tez ma szczotki z gumy, ale to one najlepsze są do sierści, zbiorą każdy włosek i psi i ludzki

    Odpowiedz
Zostaw komentarz