Biegunka u niemowlaka – rozpoznaj rodzaj i działaj!

Biegunka u niemowlaka to niebezpieczna sprawa. W przeciągu bardzo krótkiego czasu, może doprowadzić do odwodnienia maluszka, a co za tym idzie - niebezpiecznego osłabienia organizmu. Czynniki wywołujące biegunkę mogą być różne. Warto mieć wiedzę, co może ją spowodować, aby zastosować odpowiednią taktykę leczenia.

Oczywiście wizyta u lekarza jest najlepszym rozwiązaniem, ale czasami można, a nawet trzeba działać już od pierwszego rozpoznania objawów. Uwaga - kilka luźniejszych kupek nie oznacza jeszcze jakichś poważnych kłopotów z brzuszkiem u dziecka, ale łatwo biegunkę zbagatelizować. Symptomy ostrzegawcze, to zmniejszenie z dnia na dzień ilości pełnych stolców. Kupki są coraz bardziej wodniste, a ich zapach jest mocno kwaśny, to znak, że bez szybkiej konsultacji z lekarzem sobie nie poradzimy.

Biegunka wirusowa

Do wystąpienia tego rodzaju biegunki, przyczyniają się najczęściej rotawirusy oraz mniej znane, adenowirusy. Dziecko zaraża się nią najczęściej drogą wziewną albo pokarmową. Wirusowa biegunka ma bardzo gwałtowny przebieg. Towarzyszy jej gorączka i wymioty. A ich skutkiem bardzo szybko może być odwodnienie organizmu. Wprawdzie najczęściej ustępuje sama, tak szybko znikając, jak się pojawia, to jednak i tak trwa około tygodnia. Konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Jeśli jest to niemowlę, które jeszcze nie ma nawet pół roku, trzeba działać niezwykle szybko. Małe dzieci bardzo szybko się odwadniają. Bywa, że lekarz od razu kieruje maluszka do szpitala. Konieczne jest podanie kroplówki. Dziecku podawane są płyny. Co jest podstawową sprawą podczas leczenia każdego typu biegunki. Niegazowana, chłodna, niskozmineralizowana woda z zawartością rozpuszczonych elektrolitów, to jedyne, co w pierwszej fazie się podaje. Pomóc mogą ziołowe napary z mięty, rumianku, suszonych jagód, a także kopru włoskiego. Kiedy niemowlę w ogóle nie chce pić lub intensywnie wymiotuje, w małych ilościach, po 1 do 2 łyżeczek, podaje mu się wodę. Przypomnieć trzeba jeszcze raz - im dziecko jest młodsze, tym ryzyko odwodnienia jest większe, więc nawadnianie jest kluczową sprawą dla zachowania jego zdrowia, które przez  biegunkę ulega znacznemu osłabieniu. Na wywoływaną przez rotawirusy biegunkę jest specjalna szczepionka. Jej użycie jest jednak dobrowolne i dodatkowo płatne u nas w Polsce. Dziecko szczepi się nią po upływie 6 tygodni.

Biegunka bakteryjna

Ten rodzaj biegunki powstaje w wyniku braku higieny. Bakterie mogą się rozwinąć wszędzie, ale najczęstszą przyczyną mogą być te powstałe z resztek pokarmu. W butelkach z mlekiem, jakie podaje się maluszkowi, jeśli się ich nie podda wyparzeniu, mogą się rozwinąć niechciane drobnoustroje. Biegunka bakteryjna objawia się tym, że brzuszek niemowlęcia zaczyna boleć, dzień lub dwa po zjedzeniu podejrzanego jedzenia. Wymioty i wysoka gorączka, to w tym wypadku pierwsze objawy bijące na alarm.  Także kupki mają kwaśny zapach, a dodatkowo można zauważyć w niej ślady krwi lub ropy. W leczeniu zalecane jest zastosowanie środków probiotycznych. Zdarza się, że pediatra rozpoznając ten rodzaj biegunki, może zlecić badanie kału na obecność w nim bakterii. W tej biegunce prawdopodobna jest terapia antybiotykowa. A nawet pobyt dziecka w szpitalu. W chorobie nie podaje się maluszkowi żadnych soków czy też słodzonych napojów. Wszystko dlatego, że cukier ma właściwości przyspieszające fermentację, a ta nasila biegunkę. W biegunce bakteryjnej nie podajemy dziecku preparatów wpływających na jej zahamowanie.  Razem z kupkami  niemowlę  musi bowiem wydalić toksyny, które są w jego organizmie. 

Biegunka alergiczna

Jednym z rodzajów biegunek jest biegunka alergiczna. Występuje u dzieci uczulonych np. na białka mleka krowiego albo gluten. Objawia się powracającymi okresami biegunki, przy towarzyszącym jej spadku apetytu. Zwykle powstają też zmiany na skórze. Zaczerwienienie i wysypka dają o sobie znać. W stolcach niemowlęcia występuje  śluz, czasem razem z krwią. Lekarz zwykle zaleca wtedy wykluczenie z diety malca najbardziej uczulających produktów. W sytuacji, gdy są karmione butelką, trzeba będzie spróbować podać inną mieszankę mleka  modyfikowanego, która przeznaczona jest specjalnie dla alergików. Lekarz zwykle pomoże w tej decyzji. Kolejna rzecz, jaką prawdopodobnie zaleci w przypadku biegunki alergicznej pediatra, to dieta eliminacyjna. Uczulające składniki mogą też być w mleku matki karmiącej piersią swoje dziecko. Z jej menu przenika wiele alergenów, trzeba będzie więc i na tym polu zachować ostrożność. Biegunka alergiczna może być objawem tzw. celiakii.   Jest to zaburzenie trawienia, które  związane jest z nietolerancją glutenu. Kupki niemowlęcia w takich wypadkach odznaczają się obfitością. Są błyszczące od śluzu i znajdują się w nich niestrawione resztki pokarmu. Charakterystycznym objawem jest to, że dziecko ma nienaturalnie duży brzuszek. Jednocześnie zaś przestaje przybierać na wadze. Optymistyczny jest fakt, że celiakię można i trzeba leczyć. 

Biegunka poantybiotykowa

Czasami zdarza się tak, że coś leczy, ale może być też negatywną przyczyną kolejnego schorzenia. Tak jest z antybiotykami. Antybiotyk ma takie działanie, że powoduje niszczenie niebezpiecznych bakterii, także tych dobrych przy okazji, które służą do ułatwiania trawienia. Doprowadzić może do zaburzenia flory bakteryjnej, a w następnej kolejności do wystąpienia biegunki. Luźne kupki mogą pojawić się już na początku kuracji antybiotykami albo kilka dni po jej zakończeniu. W trakcie leczenia trzeba podawać dziecku preparaty z probiotykami, zwykle dostępne w aptece bez recepty. Niektórzy zalecają podawać choremu szkrabowi  mus z pieczonych jabłek (pieczone dlatego, że jabłka surowe rozluźniają stolec). Dobry w takich sytuacjach też kleik ryżowy, kisiel z suszonych jagód czy po prostu rozdrobnione banany. Z tymi lekkostrawnymi pokarmami, do organizmu maluszka dostarczamy niezbędnych płynów. Bardzo dobra jest też marchwianka. Zupa z rozgotowanej marchwi z kleikiem ryżowym to nie tylko płyny, ale i wartość odżywcza dla małego organizmu. Uwaga - po wyleczeniu biegunki przewód pokarmowy niemowlęcia wymaga kilku dni na regenerację. To specyficzny czas, kiedy dziecko powinno pić tylko mleko z piersi lub modyfikowane. Kiedy podawane są mu już posiłki stałe, to również zalecane są jogurty, mające wartość osłonową dla jego przewodu pokarmowego, a także gotowane warzywa i płynne, bardzo rzadkie  zupy. Kuracji antybiotykowej nigdy nie można przerywać. To właśnie niedoleczona infekcja jest najczęściej powodem późniejszych powikłań.

Najgorszy, najbardziej skutek biegunki dla organizmu niemowlęcia to odwodnienie. Biegunka u niemowlaka wymaga szybkiego działania. Pomocne może być posiadanie w domowej apteczce niektórych leków dostępnych bez recepty, wśród których jest np. Dicoflor. Występuje on w saszetkach, kroplach - polecanych dla dzieci oraz w tabletkach, w wariancie dla dorosłych. O tym, jak niebezpieczne jest odwodnienie malutkiego organizmu, więcej można dowiedzieć się tu: http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/co-podawac-maluszkowi-w-trakcie-biegunki/.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz