Mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna to komfortowa metoda stosowana w celu zapobiegania ciąży. Wśród nich jest wiele bardzo efektywnych sposobów, które jednocześnie nie przeszkadzają w czasie stosunku płciowego. Jakie wybrać? Dlaczego tak ważne jest stosowanie bezpiecznych metod?

Wśród nich są pigułki antykoncepcyjne, implanty, wkładki, plastry, a nawet zastrzyki. Ważna jest tu szczególnie rola kobiety. Uwalniane hormony oddziałują na organizm płci pięknej. Istotne jest tu pełna świadomość tego jak działają i jakie skutki powodują.

Antykoncepcja hormonalna ma określone dawki hormonów płciowych. Działają one na zasadzie zwrotnego sprzężenia ujemnego hamując wydzielane przez przysadkę mózgową gonadotropiny. Antykoncepcja dodatkowo blokuje dojrzewanie komórki jajowej.

Zapobieganie ciąży jest oparte o dostarczanie do organizmu sztucznych hormonów. Substancje działają na zasadzie naturalnych kobiecych mechanizmów. Obecność sztucznych hormonów wiąże się z wysoką efektywnością, ale również z możliwością technik wpływających negatywnie na cały organizm.

W antykoncepcji hormonalnej stosuje się z grupy estrogenów i progestagenów. Najczęściej środki zawierają oba hormony. Jednak czasami preparat zawiera jedynie te pochodzące z progestagenów.

Jak więc działa antykoncepcja hormonalna? Hamuje owulację sprawiając, że jajniki przechodzą w stan uśpienia, nie uwalniając komórki jajowej. W takiej sytuacji nawet jak plemnik znajduje się w drogach rodnych to nie dojdzie do zapłodnienia.

Dodatkowo powoduje zagęszczenie śluzu. Przez to plemniki grzęzną w nim więc spotkanie gamet damskich i męskich jest bardzo utrudnione. Hormony powodują również spowolnienie transportu jajowodowego. Wprowadzają one zmiany w błonie śluzowej macicy oraz blokują możliwość implantacji. Te mechanizmy wynikają z zastosowania progestagenu. Ich działanie dodatkowo potęgują estrogeny. Dlatego używa się mniejszą dawkę hormonów w preparatach.

Antykoncepcję hormonalną stosuje się w formie pigułek dwu- i jednoskładnikowych, plastrów, krążków dopochwowych, implantów, zastrzyków hormonalnych, wkładek wewnątrzmacicznych oraz pigułek „72 godziny po”. Wiele z nich zawiera oba składniki: estrogen oraz progestagen.

Co ciekawe, w zależności od formy antykoncepcji hormony w różny sposób dostają się do organizmu kobiety. Tabletki trafiają poprzez układ pokarmowy, a plastry przez skórę. Krążek dopochwowy wprowadza hormony przez błonę śluzową pochwy. Spirala uwalnia je poprzez błonę śluzową i szyjkę macicy. Natomiast implanty i zastrzyki wprowadzają hormony przez małe naczynka pod skórą.

Pomimo wielu zagrożeń antykoncepcja hormonalna niesie ze sobą równie wiele zalet. Jest znacznie wygodniejsza w użyciu i nie przeszkadza w czasie stosunku. Po zakończeniu korzystania z niej możliwe jest zajście w ciążę. Przyjmowanie tych preparatów pozwala na zmniejszenie krwawienia i bólów związanych z PMS. Cykle miesięczne są znacznie regularniejsze. Jednocześnie minimalizuje się ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, raka jajnika i endometrium czy torbieli jajników.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.harmonella.info.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz