Claritine Active dla alergików – lek i aplikacja mobilna

Raport federalnej Agencji Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych nie prezentuje nam zbyt optymistycznych danych – okazuje się, że tylko 7% mieszkańców USA spędza wolny czas na świeżym powietrzu. Podobne badania przeprowadzone w 10 krajach świata wykazały, że dzieci pomiędzy 5 a 12 rokiem życia przebywają na łonie natury ok. 30 minut dziennie.

Oczywiście jest to efekt wyboru komputera czy telewizora zamiast aktywności, ale wiele osób rezygnuje z przebywania w parkach, lasach itp., ze względu na alergię na pyłki roślin. Szacuje się, że aktualne problem ten dotyka blisko 400 milionów ludzi na całym świecie (dane: http://www.worldallergy.org/professional/allergic_diseases_center/rhinitis/rhinitis_indepth.php).

Pyłki – odpowiedzialne za alergie sezonowe

Wiosna i lato to okres, w którym chcielibyśmy jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury. Niestety wraz z coraz bardziej przyjazną i słoneczna aurą w powietrzu pojawiają się pyłki roślin (drzew, traw chwastów), odpowiedzialnych za uciążliwe objawy alergiczne, takie jak kichanie, cieknący i zatkany nos, a także zaczerwienione i łzawiące oczy. Najczęściej uczulają nas:

  • pyłki drzew - np. brzoza, olcha, leszczyna,
  • pyłki traw – najbardziej powszechny alergen, niestety okres pylenia traw jest bardzo długi, trwa ok 3 miesięcy (maj-lipiec),
  • pyłki chwastów – najczęściej bylica,
  • zarodniki grzybów i pleśni (alternaria, cladosporium, pleśnie w glebie, roślinach, zwiędłych liściach).

Mobilność lekkich i suchych pyłków sprawia, że ich stężenie w powietrzu jest zmienne i uzależnione od wielu czynników, takich jak klimat, warunki pogodowe. Oznacza to, że w danym dniu alergizujące pyłki mogą być praktycznie nieodczuwalne np. na morzem, podczas gdy w innym regionie odnotujemy bardzo wysokie stężenie i nasilenie objawów alergii. Dlatego tak ważne są aktualne informacje – prognozy dla alergików.

Aplikacja mobilna z prognozą dla alergików

Wszystkim alergikom na pewno przyda się aplikacja mobilna, która jest zawsze pod ręką, zapewnia aktualne i wiarygodne dane. „Claritine Allergy. Prognoza pylenia” to doskonały przykład takiego rozwiązania. Opracowana przez firmę Bayer aplikacja dostarcza bezpłatnie aktualne informacje na temat stężenia pyłków w konkretnym regionie - w najbliższej okolicy, w miejscu zaplanowanego urlopu itp. Zawiera listę około 25 alergenów, spośród których wybieramy te, które są dla nas problemem. Dane dotyczące pylenia są aktualizowane na podstawie informacji z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych (OBAS).

Jak działa lek Claritine Active?

Niezależnie od tego jak bardzo aktualne są prognozy pylenia, w przypadku osób uczulonych praktycznie zawsze niezbędne jest zastosowanie odpowiednich leków łagodzących objawy alergii. Bardzo często zaleca się wówczas leki przeciwhistaminowe, które poza działaniem uśmierzającym uciążliwy katar, swędzenie czy łzawienie, mogą mieć również skutki uboczne. Największym problemem jest tu bez wątpienia działanie sedatywne, czyli senność, wydłużenie czasu reakcji, a także zawroty głowy. Dlatego coraz częściej sięga się po leki II generacji, do których należy loratadyna, zawarta np. w Claritine Active. Loratadyna to substancja, która wchłania się w krótkim czasie z przewodu pokarmowego i szybko zaczyna działać, łagodząc objawy alergii. Co szczególnie ważne nie wpływa sedatywne na większość pacjentów (w zaleconych dawkach). Warto wiedzieć, że skuteczność działania Claritine Active została potwierdzona w badaniach klinicznych na 90 tys. osób z całego świata. Obecnie Claritine Active jest jednym z powszechnie zalecanych leków w przypadku dokuczliwych objawów alergii sezonowej. Poza loratadyną zawiera także pseudoededrynę, która jest antidotum na dokuczający alergikom zatkany nos (likwiduje obrzęk błony śluzowej). Dzięki temu mamy tak potrzebne alergikom „dwa w jednym” – działanie antyalergiczne i udrażniające nos (http://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-active/). Bardzo istotne jest jej szybkie działanie (już po 30 minutach), które utrzymuje się nawet do 12 godzin.

Niestety alergia jest dziś chorobą cywilizacyjną, zarówno ze względu na ilość osób dotkniętych jej objawami, jak i wpływ postępu, cywilizacji na coraz szerszy zasięg schorzenia. Dlatego trzeba nauczyć się z nią żyć, np. stosując poniższe zasady:

  • zmywamy się z siebie alergeny po powrocie do domu i zmieniamy ubranie (pyłki osiadają na odzieży i włosach),
  • unikamy wietrzenia pomieszczeń i samochodów, w których przebywamy,
  • korzystamy z dostępnych informacji na temat pylenia roślin i unikamy ekspozycji na alergeny,
  • stosujemy skuteczną terapię, minimalizując ewentualne skutki uboczne.

Jednocześnie należy pamiętać, że powyższe porady są jedynie sugestią i nie zastąpią wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz