Pierzga pszczela, propolis, miód – na czym polega apiterapia?

Apiterapia to jedna z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Polega na leczeniu chorób produktami wytworzonymi przez pszczoły. Poznaj wady i zalety pszczelich suplementów oraz dowiedz się, w czym one pomagają. 

Sięgnij po naturalne produkty

W porównaniu z konwencjonalnym leczeniem, apiterapię można stosować bez szkód dla zdrowia. Miód i inne produkty, jak np. pierzga pszczela, nie tylko wspomagają walkę z chorobami, ale także wzmacniają organizm. Mają też działanie antybakteryjne, cytostatyczne i regeneracyjne. Do tego stymulują metabolizm i oczyszczają organizm. Trzeba jednak stosować je w odpowiedni sposób. Przykładowo, miód najlepiej wchłania się w naturalnej postaci, a pierzga jest najskuteczniejsza, kiedy rozpuści się ją w wodzie. To właśnie wtedy można z niej wydobyć najwięcej walorów.

 

 

Znajdź lekarstwo na swoją dolegliwość

Pierzga, miód, propolis i inne pszczele wytwory łagodzą objawy wielu schorzeń. Dowiedz się, kiedy warto po nie sięgnąć i jakie mają zastosowanie. Poniżej prezentujemy działanie poszczególnych produktów:

Miód to najpopularniejszy produkt wytwarzany przez pszczoły. Jest dostępny praktycznie w każdym sklepie. Jego wpływ na organizm jest ogromny. Stosuje się go m.in. w leczeniu chorób związanych z układem krążenia i układem moczowym. Pomaga też przy problemach z hemoroidami i skórą. 

Propolis jest przydatny w leczeniu czyraków, odleżyn. Pomaga także przy chorobach alergicznych, reumatycznych. Wspiera układ krążenia, leczy uszy i oczy, a także reguluje ciśnienie. Stosuje się go również przy problemach z wrzodami.

Pierzga pszczela ma różnorodne zastosowanie. Używa się jej m.in. do leczenia chorób żołądka i jelit. Jej regularne przyjmowanie zwiększa liczbę czerwonych krwinek oraz żelaza. Tym samym doskonale sprawdza się u osób z anemią. Do tego łagodzi objawy wrzodów i chroni organizm przed infekcjami. Polecana jest także osobom cierpiącym na depresję.

Mleczko pszczele sprawdza się w leczeniu schorzeń związanych z układem krążenia i układem pokarmowym. Stosuje się je również przy problemach ze skórą i oczami. Suplement diety jest także zalecany przy odchudzaniu. Wspomaga przemianę materii.

Jad pszczeli pomaga m.in. w leczeniu reumatycznego zapalenia stawów i zapalenia kręgosłupa. Jest nieoceniony w problemach związanych ze zwyrodnieniami stawów. Wspomaga proces gojenia się ran i blizn pooperacyjnych.

pierzga pszczela

Czy apiterapia jest dla każdego?

Stosowanie suplementów w postaci pierzgi, miodu czy propolisu jest skuteczne. Nie niesie za sobą poważniejszych konsekwencji. Terapia jest polecana zarówno osobom starszym, jak i dzieciom. Działanie produktów pasiecznych jest udowodnione naukowo. Używa się ich także w przemyśle farmaceutycznym, np. w lekach wspomagających odporność. Niestety apiterapia nie nadaje się dla osób uczulonych na produkty pszczele. Zaleca się też zachowanie szczególnej ostrożności cukrzykom. W ich przypadku przed rozpoczęciem terapii konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Apiterapia to nic nowego

Pszczele produkty nie są niczym nowym. Znano je już od starożytności. Ojciec medycyny, Hipokrates, wykorzystywał miód do leczenia ran i dolegliwości związanych z wątrobą. W Polsce dary pasieki były od wieków stosowane w medycynie ludowej. Od niedawna można mówić o naukowych dowodach potwierdzających skuteczność pszczelich wytworów i ich wpływie na ludzki organizm. Do lat 40. ubiegłego wieku miód był jednym z częściej wybieranych sposobów leczenia. Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się antybiotyków. Obecnie wraca moda na naturalność. Ludzie szukają zamienników dla chemicznych specyfików. Sporą popularnością cieszą się suplementy z pierzgi pszczelej czy też propolisu. Ich zaletą jest wysoka skuteczność. Wytwory pochodzące wprost z ula są bezpieczne. Mogą je spożywać zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Doskonale sprawdzają się u kobiet w ciąży. Apiterapia to dla nich idealne rozwiązanie. 

Apiterapia zamiast antybiotyków?

Apiterapia nie może zastąpić antybiotyków, ale jest nieoceniona jako środek wspomagający leczenie farmakologiczne. Pszczele wytwory sprawdzają się zwłaszcza w okresie rekonwalescencji. Zawierają witaminy, mikro- i makroelementy. Bogaty skład ma m.in. pierzga. Jest ona mało znana, ale ma zbawienny wpływ na organizm. Zawiera witaminy C, B1, B2, B3, B6, B12, A, PP, K, E, H, D, a także pierwiastki – m.in. magnez, żelazo, miedź, cynk, potas, fosfor, czy sód. Pierzga to pyłek kwiatowy, który pod wpływem warunków panujących w ulu zmienia swoje właściwości biochemiczne. Służy jako pożywienie pszczół w okresie jesienno-zimowym. Wiele dobroczynnych cech ma propolis, czyli mieszanka żywicy i wydzieliny gruczołów pszczelich. W swoim składzie zawiera m.in. flawonoidy i związki fenolowe, a także kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, enzymy oraz kwasy tłuszczowe. Propolis pomaga zwalczać bakterie, grzyby chorobotwórcze, wirusy i pierwotniaki. Choć dary pasieki określane są mianem naturalnych antybiotyków, to jednak nie mogą one całkowicie zastąpić leczenia, a przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz