Czy właściwie dbasz o zdrowie intymne? Sprawdź, jak zapobiegać infekcjom!

Teoretycznie każda kobieta powinna odwiedzać swojego ginekologa raz na pół roku na rutynową kontrolę. Niestety, tak jest tylko w teorii – na wizytę u lekarza ds. intymnych umawiamy się dużo rzadziej. Na dodatek najczęstszym powodem są infekcje intymne!

Zdrowie intymne – czym jest?

Chcesz być zdrowa? Jeśli tak, to zapewne właściwie się odżywiasz, regularnie uprawiasz sport, na bok odstawiłaś używki. Dobrze, ale jak dbasz o swoje zdrowie intymne? No właśnie, o nie także trzeba odpowiednio się troszczyć! Infekcje intymne to z pozoru błaha sprawa – lecz tylko z pozoru. Nieleczone prowadzą do powikłań, które mogą skończyć się nawet bezpłodnością.

Najlepszym sposobem dbania o zdrowie intymne jest profilaktyka. Naturalnie kobieca pochwa ma kwaśny odczyn pH. Podstawą jest więc dbanie o utrzymanie tego stanu, bo tylko wtedy flora bakteryjna może się prawidłowo rozwijać.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia intymnego? Szukaj informacji na portalu piramidazdrowiaintymnego.pl!

Jak dbać o zdrowie intymne?

Zdrowie intymne to przede wszystkim właściwa higiena. Sprawdź jej podstawowe zasady – i nigdy o nich nie zapominaj!

  • Osobny ręcznik

Do higieny intymnej zawsze używaj osobnego ręcznika – aby do mikroflory bakteryjnej pochwy nie dostały się bakterie lub grzyby z zewnątrz. Z tego samego powodu nie zaleca się stosowania żadnych myjek ani gąbek.

  • Kosmetyki do higieny intymnej

Nie bez powodu powstały kosmetyki do higieny intymnej – pochwa ma kwaśne pH, a zwykłe mydło je zobojętnia! Sięgnij po preparat prOVag emulsja, który dodatkowo zawiera dobroczynne szczepy bakterii.

  • Uważaj z wodą!

Nadmiar wody może wpływać na wypłukiwanie dobroczynnych ustrojów z pochwy. Dlatego podmywaj się dwa razy dziennie (w czasie okresu kilka razy), a zamiast długich kąpieli, bierz krótkie prysznice. Nie rób sobie irygacji pochwy bez wyraźnego nakazu lekarza.

  • Probiotyki ginekologiczne

Dbaj o właściwą mikroflorę pochwy – zwłaszcza po antybiotykoterapii, w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej, ciąży czy menopauzy. Pomogą Ci w tym probiotyki ginekologiczne prOVag i inVag.

Probiotyki ginekologiczne pomogą także w razie pojawienia się pierwszych symptomów infekcji (zmiany w wydzielinie z pochwy, świąd, pieczenie, opuchlizna, zaczerwienienie). Pamiętaj jednak, że niekiedy objawy mijają – a sama infekcja niekoniecznie. Wizyta u ginekologa jest konieczna!

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz