Najczęstsze przyczyny kłucia serca

Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Kłucia serca nie należy ignorować, bo może ono wskazać m.in. na niedokrwienie serca. Jakie mogą być przyczyny kłucia serca? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Dlaczego kłucie serca powinno zaniepokoić?

Kłucie serca i silny ból w klatce piersiowej to objawy charakterystyczne dla zawału serca. Gdy dochodzi do całkowitego zamknięcia tętnicy, krew nie jest w stanie dostarczyć do mięśnia sercowego tlenu, w efekcie czego dochodzi do jego martwicy, czyli właśnie zawału serca. Ból najczęściej trwa co najmniej 20 minut. Jeżeli trwa on krócej, to również nie można go lekceważyć. Dlaczego? Bo może wskazywać choćby na chorobę niedokrwienną serca.

Aby wskazać przyczynę kłucia serca, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad, a także przeanalizować wyniki badań. Podstawowym badaniem zlecanym przy kłuciu serca jest EKG. Na podstawie tego badania możliwe jest stwierdzenie m.in. czy doszło do zawału serca.

Przyczyny kłucia serca

Jest wiele powodów, dla których może wystąpić kłucie serca. Lekarze bardzo często diagnozują u pacjentów nerwicę serca. Choroba dotyka przede wszystkim młode osoby, które na co dzień żyją w stresie. Jeżeli jednak pacjent nie wyeliminuje czynników stresogennych, to może pojawić się u niego właśnie nerwica serca. Wówczas kłuciu serca może towarzyszyć szereg innych objawów, np. ból głowy.

Kłucie serca może też pojawić się u pacjentów, u których zdiagnozowano np. wrzody żołądka lub chorobę refluksową przełyku. Najczęściej nieprzyjemne kłucie pojawia się po zjedzeniu posiłku, a ustępuje po przyjęciu przepisanych leków.

Ból w postaci kłucia serca może też pojawić się po urazie mechanicznym, np. złamaniu żeber. Rzadziej lekarze spotykają się z tym objawem przy np. grypie, niedoborach magnezu i chorobie tchawicy.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Ponieważ przyczyn kłucia serca może być naprawdę wiele, pacjent nie powinien lekceważyć pojawienia się u siebie tego objawu, ale niezwłocznie udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu i badań, lekarz będzie w stanie postawić diagnozę, a także – w razie konieczności – wdrożyć optymalną ścieżkę leczenia.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz