Umiejętna pierwsza pomoc

Często, zaskoczeni nagłym wypadkiem, zamiast przystąpić do akcji ratowniczej, dołączamy do gapiów gromadzących się dookoła poszkodowanego. A przecież od naszej szybkiej reakcji zależy nieraz życie człowieka. Starajmy się więc powstrzymać emocje i niezwłocznie przystąpmy do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Zasady postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy

W przypadku omdlenia układamy poszkodowanego na plecach, unosimy mu nogi, zapewniamy dostęp świeżego powietrza i kontrolujemy oddech i tętno. W przypadku porażenia prądem należy przede wszystkim przerwać dopływ prądu do poszkodowanego, a dopiero później przystąpić do udzielania pomocy. Osobom przegrzanym należy położyć chłodne okłady na szyję, pachwiny i pachy (jeśli jest przytomny, podajemy chłodne napoje), Z kolei wychłodzony organizm potrzebuje łagodnego ogrzania. Odmrożenia wymagają stopniowego (ale nie gwałtownego) ogrzewania, na przykład strumieniem wody, począwszy od zimnej, aż do ciepłej. Następnie zakłada się suchy, czysty opatrunek. Miejsc odmrożonych nie wolno nacierać spirytusem ani śniegiem.

Jeśli poszkodowany nie oddycha lub ma słaby i nieregularny oddech, przystępujemy do resuscytacji (uciski klatki piersiowej i sztuczne oddychanie).

Lekkie wypadki, niewymagające interwencji lekarza

Można tutaj zaliczyć skaleczenia, oparzenia, zakrztuszenie się, uderzenie itp. W przypadku niewielkich ran, po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu ich, dobrze jest nałożyć jałowy opatrunek. Jeszcze lepiej sprawdzą się coraz popularniejsze, specjalne plastry do zamykania ran. Można je kupić obecnie w każdej aptece, a ich cena jest bardzo niska. Dobrze jest mieć w domu podstawowe środki opatrunkowe, takie jak wata, lignina, gaza, woda utleniona i właśnie takie plastry, pozwalające na uniknięcie szwów nawet przy większych ranach. W przypadku oparzenia poleca się przed założeniem ewentualnego opatrunku polanie miejsca oparzenia zimną wodą, co znacznie zmniejsza ból i ogranicza obszar objęty zmianami. Na uderzenie przykładamy zimny okład, dzięki czemu nie urośnie guz czy krwiak. Jeśli ktoś zakrztusi się podczas jedzenia lub połykania tabletki, należy ustawić się za jego plecami i energicznie ucisnąć rękami przeponę. Spowoduje to wypchnięcie przedmiotu, który utknął w tchawicy.

Kiedy wzywamy pogotowie ratunkowe

W przypadku wypadku samochodowego, kiedy osoby poszkodowane tracą przytomność, krwawią lub skarżą się na bóle, niezbędna jest pomoc lekarza. Pogotowie ratunkowe należy wezwać również wtedy, gdy ktoś nagle zasłabnie na ulicy lub gdy zachodzi podejrzenie zawału serca, wstrząsu, udaru, urazu kręgosłupa itp.

Nieraz zdarza się, że ludzie omijają osobę leżącą na chodniku, myśląc, że jest w stanie upojenia alkoholowego. Nawet w takich przypadkach należy jednak zawiadomić odpowiednie służby, np. policję, czy staż miejską – każdy człowiek zasługuje na to, aby udzielić mu pomocy w trudnych sytuacjach.

 

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz