Leasing laptopów

Zakup kilkunastu laptopów do firmy wiązać się będzie z koniecznością poniesienia sporych wydatków i to nie tych tylko związanych z samą opłatą za sprzęt. Sprawia to, że w wielu sytuacjach o wiele korzystniejszą formą inwestycji okaże się leasing.

Jest to alternatywa kierowana przede wszystkim do firm, które planują duże zakupy. Laptopy biurowe, zwłaszcza specjalistyczne, mogą kosztować 4, 5, a nawet 10 tysięcy złotych. W przypadku wyposażania kilku bądź kilkunastu stanowisk w biurze, koszty rosną w zatrważającym tempie – do ceny urządzeń należy bowiem doliczyć również koszt gwarancji oraz ich ewentualne serwisowanie.

Czym jest leasing laptopów?

Jest to forma wypożyczenia sprzętu. Dzięki niej, jednorazowa opłata za laptopa zamieniana jest na kilkanaście bądź kilkadziesiąt równych rat, które płacimy co miesiąc. Czas trwania leasingu możemy regulować w stosunkowo wygodny sposób. Najczęściej może zostać on bowiem zawarty na okres od 18 do około 48 miesięcy. Co więcej, leasingowanie sprzętu zazwyczaj kończy się możliwością jego wykupu na własność – zawsze jednak można podpisać nową umowę w zamian za kolejne urządzenia. W ten sposób co 2-4 lata wymienimy wyposażenie firmy.

Dlaczego warto decydować się na leasing? Korzyści finansowe takie przedsięwzięcia zostały już opisane. Warto zwrócić uwagę również na to, jak kształtuje się rynek komputerów. Rozwój tego typu sprzętu jest niezwykle dynamiczny – laptopy kupione teraz, za 2 lata mogą okazać się przestarzałe. Przez cały czas kolejne modele są bowiem wyposażane w wydajniejsze podzespoły, które muszą sprostać coraz bardziej wymagającym programom i aplikacjom.

To właśnie bardzo krótka „żywotność” i przydatność sprzętu komputerowego powoduje, że leasing laptopów, zwłaszcza z opcją wymiany sprzętu, może okazać się dużo bardziej opłacalny od ich jednorazowego zakupu.

Zasady wyboru leasingu

Decydując się na tę formę pozyskania sprzętu, zwrócić należy uwagę na kilka zasadniczych kwestii:

- oprocentowanie – wpływa na ostateczny koszt leasingu,

- marża – jest pobierana przez firmy świadczące tego typu usługi,

- okres trwania umowy,

- wysokość raty,

- formalności – najczęściej procedura leasingowa związana jest z koniecznością ukazania między innymi potwierdzenia wpisu do ewidencji podmiotów gospodarczy oraz nadania numerów KRS, REGON i NIP.

Zalety i wady leasingu

Dowiedzieliśmy się już, czym dokładnie leasing laptopów jest, w jaki sposób przebiega i dlaczego jest on zawierany. Teraz przyszedł czas na poznanie jego mocnych i słabych stron.

Zalety

Wady

Możliwość rozłożenia płatności na raty

Brak możliwości skrócenia leasingu

Korzystne warunki naliczania podatku VAT (dotyczy on rat, nie zaś całości kosztu laptopa)

Trudności związane z kwalifikacją podatkową umów leasingowych w niektórych sytuacjach

Dostęp do nowego sprzętu co 3-4 lata

W sytuacji, gdy laptop zostanie skradziony bądź uszkodzony, nadal będziemy musieli spłacać leasing

Możliwość wpisania rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu

Surowe konsekwencje w przypadku naruszenia umowy

Łatwa procedura

Ogólny koszt leasingu zawsze będzie większy od kredytu

Stałe raty

 

Elastyczność

 

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz