Internet LTE w Polsce. Historia powstania i plany rozwoju

Są wśród użytkowników telefonów komórkowych i tacy, którzy doskonale pamiętają czasy, kiedy internet, jaki znamy dziś, był jedynie futurystycznym projektem, a jego mobilna wersja nie istniała w ogóle. Chociaż dzisiaj szybki i stały dostęp do internetu mobilnego, w tym najnowocześniejszego przesyłu danych – 4G LTE, jaki oferuje sieć Orange, wydaje się standardem, to jeszcze kilka lat temu był on co najwyżej ambitnym planem lub niespełnionym marzeniem.

Co ciekawe, nie było to wcale tak dawno, jak mogłoby się wydawać. Już w drugiej połowie lat 90. można było uzyskać dostęp do sieci przez powolny i niepozbawiony wad modem telefoniczny. Charakterystyczne „skrzeczenie” podczas próby połączenia wraz z sygnałem zajętej linii stacjonarnej odeszło do lamusa podobnie jak inne relikty epoki intensywnych przemian technologicznych.

Internet w telefonie – początki

Wraz z nadejściem nowego Millenium, coraz częściej pojawiały się telefony z dostępem do internetu . Połączenie było jednak dalekie od doskonałości, a uproszczone strony wczytywały się dzięki protokołowi WAP. Pojawiła się wówczas także możliwość wysyłania wiadomości MMS, a obiecujący rozwój nowych technologii, pozwolił na zadanie pytania – czy mobilny internet może wkrótce stać się konkurencją dla tradycyjnego? Tak się stało! Superszybki internet LTE w Orange: https://www.orange.pl/view/4g-lte#dla-ciebie jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych przez abonentów.

Internet mobilny – szybciej, lepiej, wydajniej

Rozwój szybkości transferu danych w telefonach komórkowych nastąpił błyskawicznie. Po kolejnych standardach 2G i 3G przyszedł czas na 4G, czyli LTE. Już sama nazwa – Long Term Evolution – wskazuje na jego dalekosiężny rozwój. Internet LTE jest następcą systemów trzeciej generacji. Wyróżniają go między innymi: zwiększona prędkość transmisji danych, generowanie mniejszych opóźnień, większa efektywność, redukcja kosztów oraz uproszczenie architektury. Co ważne, takie rozwiązanie nie jest wcale drogie. Na stronie orange.pl można skonfigurować dowolne usługi, w tym internet LTE, w pakiecie Orange Love: https://www.orange.pl/love i obserwować, jak koszty – zamiast rosnąć – spadają.

Ultraszybki internet LTE w Polsce – budowa i rozwój sieci

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, którego mieszkańcy otrzymali dostęp do najnowszej infrastruktury LTE. Stało się to możliwe dzięki kompleksowej modernizacji sieci na terenie całego kraju. Po paru latach od rozpoczęcia inwestycji zasięgiem 4G objęte było już kilkadziesiąt tysięcy miejscowości. Nowoczesną sieć budowano w Polsce od zera: wybudowano siatkę nowych nadajników, wymieniono kable miedziane na nowoczesne światłowody oraz dostosowano instalacje antenowe. W połowie 2012 roku zasięg LTE pokrywał już 25% populacji Polski. Stacje oferowały w tamtym czasie przepustowość do 150 Mb/s, jedynym „spowalniaczem” były niedoskonałe modemy ograniczające transfer do 100 Mb/s.

4G LTE w Orange – zalety

Inwestycja w rozwój sieci LTE jest dla operatora niesamowicie opłacalna, natomiast korzyści czerpią z niej przede wszystkim abonenci. Obecnie już ponad 99% Polaków znajduje się w zasięgu sieci Orange 4G LTE. Operator korzysta z nadajników pracujących w pasmach 800, 1800 i 2600 MHz, co bezpośrednio przekłada się na doskonałą przepustowość i szeroki zasięg. Płynność i stabilność połączenia z internetem przez komórkę lub inne urządzenie mobilne stały się dla większości Polaków normą. Błyskawiczne ładowanie stron internetowych, oglądanie filmów w jakości HD, prowadzenie telekonferencji oraz przesyłanie ciężkich plików bez straty czasu i jakości to już nie luksus, a standard, do którego ma dostęp znakomita większość użytkowników LTE na terenie całego kraju. Co ciekawe, błyskotliwy rozwój licznych komunikatorów internetowych i sieci społecznościowych powoli przyczynia się do wyparcia, do niedawna tak popularnych, wiadomości SMS i MMS, co czyni mobilny internet jeszcze bardziej przydatnym.

Sieć 4G LTE jest przykładem jednej z najdynamiczniej rozwijających się w ostatnich latach technologii teleinformatycznych, która bezpośrednio przełożyła się na podniesienie standardu życia mieszkańców wielu krajów na świecie.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz