W jaki sposób wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe, ale tylko w kilku uzasadnionych przypadkach. Cała procedura jest szybka i prosta – sprowadza się do złożenia pisemnego wniosku. Jeżeli kierowca ma prawo do wypowiedzenia obowiązującej polisy komunikacyjnej, powinien pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach.

Jak wynika z przepisów, ubezpieczenie OC samochodu jest polisą obowiązkową. Zabezpiecza interesy właściciela pojazdu w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Gdy dojdzie do wypadku lub stłuczki, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do wypłaty odszkodowania należnego osobie pokrzywdzonej. Chociaż umowa podpisywana jest na okres 12 miesięcy, w wyjątkowych przypadkach można ją wypowiedzieć.

Tych elementów nie może zabraknąć na wypowiedzeniu umowy OC

Wypowiedzenie umowy OC musi mieć formę pisemną. Chociaż treść wniosku można zredagować samodzielnie, warto skorzystać z gotowych formularzy dostępnych na stronach ubezpieczycieli, np. PZU.

Skuteczne pismo powinno zawierać kilka istotnych elementów:

  • imię i nazwisko ubezpieczającego,
  • adres zamieszkania,
  • informację odnośniemarki i model auta,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • numer polisy.

Pisemne wypowiedzenie należy odręcznie podpisać. Brak własnoręcznego podpisu sprawia, że dokument nie będzie miał mocy prawnej.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tylko w czterech konkretnych przypadkach można wypowiedzieć umowę OC.

  1. Gdy zbliża się okres wygaśnięcia aktualnej umowy

Jeżeli termin obowiązywania umowy zbliża się do końca, a kierowca chce zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, ma prawo do wypowiedzenia umowy. Jeśli tego nie zrobi, umowa zostanie przedłużona automatycznie na kolejny rok – na warunkach ustalonych przez ubezpieczyciela.

  1. Gdy doszło do automatycznego przedłużenia umowy OC

W sytuacji, gdy kierowca podpisał umowę z innym ubezpieczycielem, a zapomniał wypowiedzieć poprzedniej umowy, samochód jest ubezpieczony podwójnie. To kolejny powód, dla którego można złożyć wypowiedzenie.

Uwaga! Wypowiedzieć można tylko tę umowę, która została automatycznie przedłużona.

  1. Gdy polisa została zawarta w trybie direct

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowę zawartą w trybie direct (np. przez Internet, telefon) można wypowiedzieć bez żadnych konsekwencji.

  1. Gdy używany samochód ma ważną polisę po poprzednim właścicielu

Większość samochodów używanych ma aktualną polisę, która „przechodzi” na nowego właściciela. Kierowca ma jednak prawo do zmiany ubezpieczyciela – wówczas musi złożyć wypowiedzenie umowy OC.

Wypowiedzenie umowy OC a terminy

Aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, pismo musi dotrzeć do towarzystwa ubezpieczeniowego w konkretnych terminach. Są one różne w zależności od tego, z jakiego powodu dochodzi do wypowiedzenia umowy.

I tak:

  • wypowiedzenie przy chęci zmiany ubezpieczyciela po zakończeniu aktualnej umowy musi dotrzeć najpóźniej jeden dzień przed datą wygaśnięcia umowy
  • wypowiedzenie polisy automatycznie przedłużanej można złożyć w dowolnym momencie – ubezpieczyciel zwróci kwotę za niewykorzystany okres ubezpieczenia
  • wypowiedzenie umowy zawartej na odległość można złożyć w ciągu 30 dni od jej podpisania – ubezpieczyciel zwróci kwotę za niewykorzystany okres polisy.
  • wypowiedzenie polisy po poprzednim właścicielu złożyć można w dowolnym momencie.

Wypowiadając umowę, należy pamiętać o zachowaniu ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć kary za brak ważnego – choćby jeden dzień – ubezpieczenia OC.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz