Problem alkoholizmu – jak sobie z tym radzić?

Alkoholizm to choroba, która stale się rozwija, to schorzenie o przewlekłym charakterze. Będzie powodować groźne dla życia i zdrowia powikłania, dlatego trzeba na to szczególnie uważać. To choroba, która tak naprawdę znana jest od tysięcy lat i ma podłoże w czynnikach biologicznych takich jak genetyczne, psychologiczne, socjalne czy środowiskowe. Jeśli ktoś zaczyna nadużywać alkohol okazuje się, że będą się pojawiać charakterystyczne objawy alkoholizmu, które będą wpływać degradująco na osobę alkoholika oraz jego rodzinne otoczenie. Co na ten temat mówią eksperci z portalu alkoholwrodzinie.pl?

Kiedy mogą pojawić się objawy uzależnienia?

Przede wszystkim gdy częstotliwość spożywania alkoholu będzie rosła i zaczyna zmieniać się cel spożycia na próbę leczenia się w momencie niepowodzeń i frustracji. Alkohol z czasem zaczyna być spożywany w sytuacjach niedozwolonych takich jak prowadzenie pojazdów, picie alkoholu w ciąży, w trakcie karmienia piersią. Zaczynają się pojawić incydenty upojenia. Alkohol zaczyna niepokoić osoby z otoczenia, która zaczynają sugerować odstawienie bądź też ograniczenie jego spożywania. Picie alkoholu zaczyna służyć leczeniu objawów abstynencyjnych, picie na klin. Zaczynamy mieć problem z przypominaniem sobie sytuacji związanych z piciem, tak zwane luki pamięciowe. 

Choroba całej rodziny

Musimy pamiętać, że alkoholizm to tak naprawdę choroba całej rodziny, nie tylko jednej osoby. Wiele osób nie rozumie, dlaczego właśnie w taki sposób traktuje się uzależnienie od alkoholu. Warto przyjrzeć się więc rodzinie, w której będzie się alkoholizm kształtował, wtedy będzie można zrozumieć na czym ten właśnie problem będzie polegał. Jeśli u jednej osoby pojawiają się objawy alkoholizmu zaczyna się sytuacja, w której to właśnie ta choroba zaczyna sterować życiem rodziny. To właśnie alkoholizm zaczyna nadawać kształt życiu rodzinnemu. Tak samo jak osoba uzależniona również rodzina na samym początku będzie zaprzeczała temu, że istnieje uzależnienie. Na takim etapie nikt nie próbuje szukać pomocy. Z czasem zaczyna się unikać kontaktu z otoczeniem, by w ten sposób ograniczać widoczność tego problemu. W ten sposób rodzina próbuje chronić swój wizerunek zewnętrzny mimo tego, że wewnątrz rozwijają się mocno konflikty. 

alkohol

Problemy emocjonalne całej rodziny

W pewnym momencie pojawiać się będzie etap chaosu, w którym rodzina zaczyna tracić nadzieje na to, że będzie można jeszcze rozwiązać pojawiające się problemy. U dzieci zaczynają się rozwijać mocno problemy emocjonalne a partner alkoholika będzie tolerować picie, chroni, kryje pijącego. Zaczyna się taka sytuacja, w której cała rodzina będzie się koncentrować na próbach wpływania na alkoholika, szukanie szans na przeciwdziałanie tym zachowaniom. Inne sfery życia są zaniedbywane, nie zwraca się na nie uwagi. Uzależnienie w jednym momencie sprawia, że cały dom jest temu podporządkowany i można powiedzieć, że ten problem będzie osią całego życia rodzinnego. Alkoholizm stopniowo będzie również dominować w obszarze myślenia, kształtuje postawy i zachowania wszystkich osób. Choroba alkoholowa w wymiarze interpersonalnym dotknie trwale najbliższych uzależnionego, będzie im wyrządzać wielkie szkody. 

Współuzależnienie

Taka forma funkcjonowania z czasem sprawia, że zaczyna narastać współuzależnienie. Rodzinna podaje się temu co dzieje się w domu a dorosłe osoby tak naprawdę stają się jakby pomocnikami w piciu. W takiej sytuacji wyjście z problemu bez poszukiwania profesjonalnej pomocy może być praktycznie niemożliwe. Wtedy jedynie dobry specjalista może się okazać wsparciem.

Więcej informacji znajdziesz na: terapieodwykowe.pl

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz