Znajomość języków obcych to przepustka do awansu? Sprawdź, jakie języki interesują pracodawców

Znajomość języków obcych jest wymagana niemal od każdej osoby ubiegającej się o pracę, niezależnie od tego, czy chodzi o międzynarodową korporację, agencję reklamową czy niewielkie biuro na przedmieściach. Umiejętność swobodnego komunikowania się w obcym języku jest premiowana i może stać się z czasem przepustką do awansu. Jakich języków warto się uczyć, by znaleźć zatrudnienie na dobrze płatnym stanowisku?

Angielski to podstawa

W języku angielskim można porozumieć się z osobami niemal z całego świata; a uczą się go osoby na wszystkich kontynentach, niezależnie od kraju pochodzenia. Nic więc dziwnego, że pracodawcy w pierwszej kolejności wymagają od swoich pracowników znajomości tego języka. W przypadku wielu firm jest to  całkowicie wystarczające; dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorstw, działających głównie na rynku polskim.

Język naszych zachodnich sąsiadów

Język niemiecki wciąż cieszy się sporą popularnością wśród polskich pracodawców. Ma to związek z  szeroką współpracą handlową i gospodarczą  między Polską a Niemcami. Wielu Polaków decydujących się opuścić kraj w poszukiwaniu pracy, udaje się właśnie do Niemiec lub Austrii, mają oni większe szanse na zatrudnienie, gdy znają język docelowego kraju. Znajomość języka niemieckiego więc jest w wielu firmach, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, uznawana za niezwykle pożądaną umiejętność.

Język  hiszpański

Być może wiele osób zdziwi się, że kolejnym językiem pożądanym przez pracodawców nie jest język chiński. Okazuje się jednak, że polskie przedsiębiorstwa nie prowadzą intensywnej wymiany z firmami Państwa Środka. Wszyscy też zdają sobie sprawę z faktu, że chiński należy do grona najtrudniejszych języków świata,  , a jego opanowanie zajmuje mnóstwo czasu. Inaczej jest w przypadku języka hiszpańskiego, którym posługuje się na co dzień…ponad pół miliarda osób.  Jest on nie tylko piękny i przydatny, ale też stosunkowo łatwy w nauce. To powoduje, że pracodawcy coraz częściej wymagają od kandydatów znajomości właśnie tego języka, znajdując partnerów handlowych i biznesowych np. na Półwyspie Iberyjskim

Dobre opanowanie języka obcego jest możliwe dzięki studiowaniu filologii lub lingwistyki – liczba godzin spędzonych na aktywnym posługiwaniu się językiem jest o wiele większa niż na kursach językowych. Absolwent kierunków filologicznych jest przygotowany do wykonywania tłumaczeń i biegłej komunikacji w danym języku. Studia związane z językami najbardziej pożądanymi przez pracodawców ma w swojej ofercie np. Wyższa Szkoła Bankowa (www.wsb.pl).

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz